Bezpieczne dziecko w drodze do szkoły

Około 1000 pieszych dzieci rocznie jest pokrzywdzonych w wypadkach na drodze

bezpieczna droga do szkoły

Rok szkolny już się rozpoczął i dla wielu dzieci to pierwszy rok, gdy zaczęły samodzielnie chodzić do szkoły. W niektórych przypadkach rodzice uważają, że dziecko jest wystarczająco dojrzałe, w innych po prostu nie mają wyboru. Jednak czy jesteś pewna, że nauczyłaś dziecko wszystkiego, co powinno wiedzieć?

W 2016 roku w Polsce miały miejsce 2 973 wypadki drogowe z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. W ponad tysiącu przypadków dzieci były właśnie pieszymi. Jak wynika z policyjnych statystyk, jedną z częstszych przyczyn wypadków jest nagłe wtargnięcie dziecka na jezdnię lub wyjście na ulicę zza stojącego pojazdu. Warto się więc upewnić, że dziecko wie wszytko, co powinno!

W jakim wieku dziecko może samo chodzić do szkoły?

Wielu rodziców zadaje sobie to pytanie. Dziecko do 7 roku życia może poruszać się po drodze pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat (nie dotyczy to drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych i strefy zamieszkania). Nie musi to być, jak widać, dorosły, a może być np. starszy brat czy siostra. Natomiast po ukończeniu 7 lat dziecko może być już samodzielnym uczestnikiem ruchu.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz