Dlaczego warto mieć kamizelkę odblaskową?

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, program Stowarzyszenia Nowe Horyzonty dla dzieci i młodzieży, wręcza w Warszawie swoim najmłodszym widzom odblaskowe kamizelki.

kamizelka_NHEF

Każdy powinien być widoczny, nie tylko w drodze do kina. Mgła, szybko zapadający zimą zmierzch sprawiają, że elementy odblaskowe na ubraniach dzieci są nie tylko dodatkiem, ale koniecznością - zwracają uwagę twórcy programu.

Przedszkola, także te, które nie uczestniczą na co dzień w programie, mogą wziąć udział w akcji i otrzymać bezpłatnie atrakcyjne odblaskowe bezrękawniki dla swoich podopiecznych.

Kamizelki dla warszawskich przedszkolaków zostały wyprodukowane dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta st. Warszawy i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to prowadzony od ponad 13 lat program projekcji kinowych dla uczniów oraz przedszkolaków, uzupełnionych o prelekcje i materiały dydaktyczne, realizowanych w ramach cykli tematycznych, dostosowanych do wszystkich etapów edukacji.

W akcji NHEF mogą wziąć udział wszystkie warszawskie przedszkola, zgłaszając się na na adres kontakt@nowehoryzonty.pl.

Dlaczego warto mieć kamizelkę odblaskową?

Po zapadnięciu zmroku pieszy bez elementów odblaskowych jest widoczny w światłach mijania z odległości zaledwie 20–30 m. Tak mała odległość nie zawsze pozwala kierowcy pojazdu na wykonanie manewru i uniknięcie potrącenia pieszego. Samochód jadący z prędkością 90 km/h pokonuje 25 m w ciągu 1 sekundy. Użytkownik drogi ubrany w kamizelkę odblaskową jest widoczny już z odległości 130–150 m, kierowca ma więc pięciokrotnie więcej czasu na reakcję.

Ryzyko potrącenia pieszego wyposażonego w elementy odblaskowe maleje 6–7-krotnie, zaś pojazdy omijają taką osobę w odległości ok. 20 cm większej niż osoby bez elementów odblaskowych. Te dwadziścia centymetrów to przepustka do zdrowia, a czesto i życia - podkreslają eksperci.  

 

tw

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz