Bunt dwulatka: Jak sobie z nim radzić?

Nagła zmiana w zachowaniu dziecka: Ze słodkiego, ugodowego aniołka, rozkosznego bobaska, zmienia się w małego terrorystę z partykułą "nie!" na ustach - w każdej sytuacji.

bunt dulatka

Droga Mamo, zastanawiasz się, co się stało z Twoim skarbem, który zaczyna rzucać jedzeniem, nie chce założyć ubranka i dostaje histerii na sam widok czystej pieluszki? Jedyne słowa, jakie wypowiada do Ciebie, to „nie” i „daj”, a najlepsza zabawa, to łamanie wszystkich Twoich zakazów. Kochana Mamo, Twoje dziecko przechodzi właśnie bunt dwulatka.

Kiedy się zaczyna i kiedy mija bunt dwulatka

Bunt dwulatka u każdego dziecka zaczyna się w innym czasie. Początku możesz się spodziewać między 18-26 miesiącem życia. Pierwsze objawy będą związane z codziennymi czynnościami, które mogłaś do tej pory spokojnie wykonywać przy dziecku. Złość może pojawić się przy zdejmowaniu piżamy, ubieraniu kurtki i czapki, kąpaniu. Jeśli dziecko do tej pory lubiło te czynności, teraz mogą okazać się trudne do wykonania. Maluszek, który nauczyło się korzystać z nocnika, w okresie buntu dwulatka, może ponownie robić siku czy kupkę do majteczek. Jeśli dziecko do tej pory nie polubiło pewnych czynności pielęgnacyjnych, w tym czasie, może się to nasilić.

Droga Mamo, bunt dwulatka to trudny czas, który kończy się osiągnięciem przez dziecko nowej umiejętności, na przykład samodzielnego zasypiania czy siusiania na nocnik lub rozwojem mowy. U każdego malucha wygląda to inaczej. Niektóre mamy mówią, że bunt pozostaje, zmienia się tylko cyfra z dwulatka na trzylatka, potem z czterolatka na pięciolatka. I choć nie raz będzie Ci się wydawało, że ta walka z maluchem nie ma końca, to jednak nic to nie znaczy, w porównaniu z tym, co nas, rodziców, czeka w okresie dojrzewania naszych dzieci. Ale to dopiero za 10 lat.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz