Chcę być znowu dzidziusiem!

Co zrobić, gdy pojawia się niemowlę, a starsze dziecko dziecinnieje?

zachowania regresyjne

Gdy w domu pojawia się drugie dziecko czasem pierworodne zaczyna się pieścić i dziecinnieje. Nie trać głowy mimo, że może to być bardzo irytujące. Tzw. "ciećkanie się", "zachowania regresyjne" lub "chwilowe uwstecznianie" jest chwilowym etapem i pojawia się najczęściej u dzieci 3- i 4-letnich.

Nie ma nic dziwnego w zazdrości o nowego - małego członka rodziny. Dzieci, które niedawno same były wożone w wózku i dopiero się uczą obowiązków i odpowiedzialności, patrząc na młodsze rodzeństwo, tęsknią za beztroskim czasem. Może to brzmi groteskowo, ale patrząc na noworodka, starszy maluch widzi, że bycie dzidzią się opłaca. Dzieci są niezwykle bystrymi obserwatorami. Dzidziuś tylko leży w łóżeczku, jest noszony, a jego każdy płacz wzbudza zainteresowanie rodziców. 

Nie martw się dziecko "nie uwsteczni się" na stałe i nie grożą jej też zaburzenia rozwoju. Jednak takie zachowanie to sygnał dla rodzica, że należy coś zmienić.

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2016-04-01 21:38:35

re: Chcę być znowu dzidziusiem!

Mam pięciolatka i dwulatka. My nie porównujemy dzieci bynajmniej nie przy nich. Jednak jest problem z babcią która często krytykuje starszego i mówi że młodszy jest grzeczniejszy itp. Wcześniej na wszystko starszemu pozwalała. Co w takiej sytuacji zrobić? Staram się zawsze zmienić temat żeby nie słuchał i nie czuł gorszy jeśli się nie udaje to przeważnie kończy się awanturą. Jednak na tym wszystkim cierpi najbardziej starszy. Już nie mamy pomysłu jak to zmienić

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz