Chcesz zdyscyplinować dziecko? Tych błędów nie popełniaj!

Rodzicom często puszczają nerwy i dyscyplinują dziecko w sposób agresywny.

błędy wychowawcze

Choć rodzice mają głębokie przywiązanie do swoich maluchów i darzą je bezgraniczną miłością, często reagują na ich zachowanie nerwowo. Tempo życia codziennego i stres sprawiają, że rodzice tak czujnie nie śledzą dziecięcego zachowania, a to sprawia, że powstają luki komunikacyjne. Wielu rodziców czuje, że musi się wiele nauczyć, by być dobrym rodzicem a wręcz dąży do bycia elastycznym, pełnym energii i cierpliwości rodzicem. Choć każdy dobrze wie, że nikt nie jest doskonały. Warto nad sobą pracować i starać się popełniać błędów jak najmniej. Nawet najlepszym zdarza się wybuchnąć, jednak przede wszystkim trzeba wziąć głęboki oddech i przypomnieć sobie, że wybuch złości na pewno nie jest właściwym kierunkiem. Chcesz nauczyć dziecko posłuszeństwa? Jest kilka zachowań, które sprawiają, że nie udaje ci się zdyscyplinować własnego dziecka. Wyeliminuj je koniecznie!

1. Nie krzycz i nie nękaj dziecka

Rodzicom często puszczają nerwy, gdy maluchy nie słuchają. Tak naprawdę nie jest to metoda, która dyscyplinuje dziecko, a sposób w jaki dorośli dają upust swojej frustracji. Z czasem maluch uczy się od rodzica, że krzyczenie jest sposobem na radzenie sobie z trudną sytuacją. Z czasem dziecko zaczyna także krzyczeć w stresujących sytuacjach. Dzieci, do których mówi się spokojnie i ma się racjonalne wymagania, są w stanie zachować spokój częściej niż dzieci, na które się krzyczy.

Nękanie malucha pytaniami w stylu - Co zrobiłeś? Nie rozwiązują problemu, dziecko wręcz nie ma pojęcia, o co ci chodzi. Naucz się stanowczo mówić, że ma tego nie robić. Jeśli maluch się nie stosuje, ostrzeż i zapowiedz, jakie będą konsekwencje, jeśli nie posłucha. A potem bądź konsekwentna.

2. Daruj sobie wykłady i porady

Monolog bez interakcji z dzikiem mija się z celem. Co ciekawe dawanie rad też często nie jest najlepsza metoda w przypadku małego dziecka. Zamiast tego spróbuj postawić się na miejscu dziecka i zrozumieć jego motywacje. To klucz do rozwiązania problemu.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

christo123
2017-03-18 12:55:12

"Monolog bez interakcji z dzikiem mija się z celem." - literówka się zakradła.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz