Nadaktywne dzieci chodzą w szkołach w ciężkich kamizelkach wypełnionych piaskiem!

Kontrowersyjne działania w Niemczech przewidują noszenie ciężkich kamizelek wypełnionych piaskiem przez dzieci z ADHD, po to, aby nie przeszkadzały w lekcjach.

kamizelka dziecka

Każda taka kamizelka waży od 1,2 do 6 kilogramów. Pomysł zaczęło wprowadzać 200 szkół w Niemczech. Metoda wywołała powszechne oburzenie rodziców i psychiatrów.

Nie brakuje też jednak zwolenników. Twierdzą oni, iż zaobserwowali zmiany w zachowaniu obciążanych kilogramami dzieci. Przedstawiciele szkół, w których używa się kamizelek, tłumaczą, że jest to łagodniejszy sposób radzenia sobie z problemem nadaktywności dzieci w porównaniu ze stosowaniem środków psychiatrycznych.

Krytycy uważają natomiast, że działanie takie jest formą stygmatyzacji dzieci. Dziecko uznawane jest za chore i z tego powodu - niejako za karę - musi nosić ciężkie kamizeli. Dodatkowo, w oczach kolegów staje się idiotą.

A co na to szkoły?

- Dzieci uwielbiają nosić kamizelki i nikt ich do tego nie zmusza - argumentuje placówka w Hamburgu.

Nawet wśród mam nie brakuje zwolenników nowej metody.

- Mój syn nosi dwukilogramową kamizelkę. Sam ją zakłada, bo dzięki niej może się łatwiej skoncentrować i uczestniczyć aktywnie w lekcjach. Pomaga mu, gdyż nie musi cały czas kontrolować swoich rąk i nóg - twierdzi mama chłopca z ADHD.

Kamizelki przywędrowały do Niemiec ze Stanów Zjednoczonych, gdzie stosowano je u dzieci ze spektrum autyzmu. Kontrowersje spowodowały, że ich producent wydał specjalne oświadczenie.

"Kamizelki nie powinny być traktowane jako magiczne rozwiązanie problemów z koncentracją. Nie każde dziecko potrzebuje bowiem takiej terapii. Obciążniki powinny być zakładane tylko za zgodą dzieci i pod kontrolą pediatry" - czytamy w komunikacie.

Co o tym sądzicie?

tw

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Nuna
2018-01-25 16:53:58

Zaden absurd!

A slyszalas/les o kolderkach obciazeniowych, za ktore ludzie placa krocie i szyja specjalnie na wymiar? Najpierw poczytaj na temat integracji sensorycznej, ktora dzieci z ADHD i spektrum autyzmu maja zaburzona. Dopiero potem komentuj. Temat wcale nie jest kontrowersyjny, tylko ludzie bez fachowej wiedzy sie oburzaja. To zupelnie bezpieczny wynalazek w odroznieniu od prochow! A redakcja liczy na poczytnosc wrzucajac raki tytul. Tyle w temacie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
BB
2018-01-24 08:55:18

ABSURD!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz