Mamo, chcę mieć psa!

Takie zdanie prędzej czy później słyszy każdy rodzic. Decyzja nie jest łatwa, bo trzeba pamiętać, że zgoda na przyjęcie psiaka pod swój dach to dopiero początek drogi. O czym musimy pomyśleć wcześniej?

piesek

Własne zwierzątko to marzenie wielu dzieci. Zwykle jednak maluch myśli głównie o wspólnych zabawach, a nie obowiązkach, jakie niesie za sobą posiadanie czworonoga. Pierwszym zadaniem jest więc zwrócenie mu uwagi na to, że psiak nie będzie jego zabawką, nie możemy jednak oczekiwać, że kilkulatek będzie w stanie zupełnie sam opiekować się pupilem. Dlatego to rodzice powinni sobie w pierwszej kolejności odpowiedzieć na pytanie, czy chcą mieć psa i dowiedzieć się, jak należy o niego dbać.

Jakiego psa wybrać?

Część osób podejmując decyzję o posiadaniu czworonoga od razu wie, jakiej rasy powinien być pupil. Nawet wówczas jednak trzeba zastanowić się, czy ten wymarzony zwierzak będzie się u nas dobrze czuł. Ważny jest nie tylko jego wygląd, ale też temperament i usposobienie, a także zapoznanie się z naturalnym środowiskiem danej rasy.

Na przykład pies husky - genetycznie przystosowany do ciężkich warunków zimowych i dużego wysiłku - będzie się męczył w małym mieszkaniu w bloku w klimacie umiarkowanym. Lepiej więc nie decydować się na dużego czworonoga, jeśli nie możemy zagwarantować mu możliwości wybiegania się na przykład w ogrodzie, bo będzie czuł się skrępowany brakiem przestrzeni. Jeśli psiak ma być towarzyszem dziecka, warto też wziąć pod uwagę rasy o wyjątkowo łagodnym i przyjacielskim usposobieniu, które wykażą się większą cierpliwością i spokojem przy dokazującym maluchu.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz