Pierwsza Komunia? Rodzice mają alternatywne pomysły

Okres komunii wzbudza wiele emocji, jednak nie każde dziecko przystępuje do tego sakramentu.

Co zamiast Pierwszej Komunii?

Komunia Święta to przede wszystkim sakrament i duchowe przeżycie, jednak nie da się nie zauważyć, że "otoczka" tego święta jest niezwykle ważna zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Stroje, fryzury, przyjęcia i prezenty...

Ile włożyć do koperty w prezencie na Pierwszą Komunię? Więcej >>>

Są rodzice, którzy potrafią wytłumaczyć dziecku, że ich wiara jest inna lub że są ateistami. Są rodzice, którzy, mimo iż nie uczęszczają do kościoła, posyłają dziecko do komunii, by nie poczuło się gorsze lub nie zostało odrzucone przez grupę. Są i rodzice, którzy dla swoich maluchów mają alternatywne pomysły.

Skoro każdy maluch czeka na przyjęcie i duże wydarzenie, niektórzy rodzice organizują wycieczkę np. do Disneylandu lub duży rodzinny piknik. Uroczystość taka z założenia ma odgrywać ważną rolę w życiu dziecka, a dzięki temu ma się niepoczuć gorsze od kolegów i koleżanek.

Jeszcze innym pomysłem, ostatnio coraz bardziej popularnym jest symboliczny powrót do starosłowiańskiego obrządku Postrzyżyn - Zaplecin. U dawnych Słowian dzieci, zazwyczaj 7-letnie, przechodziły swoistą inicjację. Było to rytualne przejście - z dziecka do pełnoprawnego członka wspólnoty, połączone z nadaniem "dorosłego" imienia.

Chłopcom symbolicznie po raz pierwszy obcinano włosy - Postrzyżyny. Po takim rytuale dziecko przechodziło spod opieki matki, pod męską opiekę ojca. Natomiast dziewczynce mama i starsze kobiety plotły warkocz, a głowę dekorowano wiankiem - Zapleciny. W tym momencie ubrana na biało dziewczynka stawała się panną, która od mamy zaczyna się uczyć, prowadzić gospodarstwo. Całemu obrządkowi towarzyszył uczty, nie trudno się domyślić, że własnie dlatego odnaleziono tu analogię do Pierwszej Komunii i alternatywę dla niewierzących.

Kochane Mamusie, jak się podoba Wam taki pomysł?

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz