Co zrobić, by dziecko każdą zmianę przechodziło łagodnie?

Istnieje kilka sposobów, by ułatwić dziecku wszystkie życiowe zmiany.

zmiany w życiu dziecka

Każdy z rodziców przechodził przez sytuację, w których jego dziecko wpadało w histerię i nie potrafiło się uspokoić. Maluch był w trakcie świetnej zabawy, a ty właśnie przyszłaś odebrać go z przedszkola? Uważasz, że przyszła pora snu, ale dziecko się z Tobą kategorycznie nie zgadza? Nie jest tajemnicą, że każda zmiana, czyli konieczność przerwania jednej aktywności i przejścia do drugiej, jest dla dziecka trudna. A w życiu malucha takich zmian jest mnóstwo: od wyjścia na plac zabaw, do rodzinnego obiadu przy stole aż po te dużo poważniejsze, jak zmiana łóżeczka na normalne łóżko, czy powitanie braciszka lub siostrzyczki na świecie.

Ponieważ maluchy nie rozumieją pojęcia czasu, takie zmiany mogą być powodem ich złego zachowania. Dla rodziców może to być męczące, ale jest kilka sposobów, by ułatwić dziecku wszystkie życiowe zmiany:

Ustal rutynę i trzymaj się jej

Rutyna pomaga dziecku zaakceptować wszystkie zmiany. Ważne jest, by każdy maluch wiedział, że jest pewien rytm dnia, którego trzeba przestrzegać. Wtedy wszystkie zmiany, zarówno te małe jak i duże, będą dla niego o wiele łatwiejsze. Dziecko będzie wiedziało, co wydarzy się dalej, a to pomoże wyeliminować jego niepokój towarzyszący nowej sytuacji, która dotychczas nie miała miejsca.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz