Co zrobić, gdy dziecko pyskuje?

Niegrzeczne odzywki malucha potrafią zaboleć. Jak więc reagować właściwie, bez złych emocji?

wychowanie

Bez względu, jaki model wychowania obrałaś, są sytuacje, w których nerwy najzwyczajniej puszczają. Każdemu z nas zdarza się w emocjach powiedzieć o jedno słowo za dużo, jednak gdy zaczyna robić to dziecko, na rodziców pada blady strach. Takie zachowanie to szok dla rodzica, bez względu czy ma posłuszne, czy trochę bardziej krnąbrne dziecko. To, co mówi maluch, potrafi być niegrzeczne, bolesne i bardzo często wzbudza złość w rodzicu. Wielu rodziców nie potrafi sobie z tym poradzić, a takie zachowanie dziecka odbiera jako osobistą wychowawczą porażkę. Warto o takim zachowaniu kilkulatka pomyśleć nieco inaczej.

Tak jak malec zaczyna się buntować w wieku 2-lat, tak się będzie buntować przez najbliższych przynajmniej naście lat. Na różnych etapach rozwoju próba zaznaczenia swojej niezależności może wyglądać nieco inaczej. Warto wiedzieć, że wraz z rozwojem dziecka, "Nie" może się przerodzić bardziej rozbudowane niegrzeczne odzywki. Dzieci próbujące zawalczyć o swoją niezależność, chcą pokazać, jak bardzo są dojrzałe. Postawa, która wygląda na arogancję i ma sprawdzić, gdzie jest granica ich swobody, a także na ile mogą ją naciągnąć.

Nie każdy maluch ten etap przechodzi w ten sam sposób. Mały “pyskacz” zazwyczaj jest dzieckiem charakternym, upartym i impulsywny. Niegrzeczne odzywki, mogą również być próba zwrócenia uwagi na siebie.

Jak reagować na dziecięce "pyskówki"? Dalej >>>

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz