65 proc. przebadanych dzieci ma skłonności do cukrzycy typu 2

63 tys. uczniów skorzystało z ogólnopolskiego programu profilaktyki cukrzycy, który ma poprawić stan zdrowia dzieci.

Sprawność fizyczna

Celem Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro jest wzrost świadomości zdrowotnej i zachęcenie uczniów do praktykowania zdrowego stylu życia. To jeden z największych tego rodzaju programów w Europie.

Z badań w ramach PoZdro wynika, że aż 65 proc. przebadanych młodych uczestników ma dostateczną, słabą lub bardzo słabą kondycję fizyczną. W odpowiedzi na te alarmujące dane pomysłodawcy i organizatorzy programu prowadzą szereg bezpłatnych działań, które mają przekonać młodych ludzi do zmiany nawyków dotyczących żywienia i aktywności fizycznej. Jedną z takich inicjatyw jest np. rajd rowerowy „Razem przeciwko Cukrzycy typu 2”.

Program objął zasięgiem Warszawę, Wrocław, Lublin oraz kilka sąsiadujących z nimi  gmin, a także Gdynię. Wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów przeprowadzono badania przesiewowe pod nazwą Kompleksowa Analiza Zdrowotna (KAZ). Była to ocena:

  • ostrości widzenia,
  • postawy ciała,
  • sprawności krążeniowo-oddechowej,
  • masy i składu ciała.

Dzięki temu wyłowiono zagrożonych rozwojem cukrzycy i skierowano ich do udziału w dwuletnim programie, który miał pomóc im we wprowadzeniu zmian w codziennym funkcjonowaniu. 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz