Czy małe dziecko powinno oglądać telewizję?

To pewne, że telewizja wspomaga rozwój malucha, jednak tylko pod pewnymi warunkami.

oglądanie telewizji przez dziecko

To pewne – telewizja wspomaga rozwój malucha. Musisz jednak wiedzieć, że aby tak było, powinien zostać spełniony jeden, bardzo ważny warunek (wśród kilku innych): Dziecko (w odpowiednim wieku) musi oglądać telewizję w obecności rodzica!

Zaprotestujesz? Nie po to włączasz dziecku bajki, żeby przy nim ślęczeć i je pilnować? Kiedy włączysz telewizor, masz tę godzinę, a może dwie, wreszcie tylko dla siebie? Jeśli masz takie podejście, wówczas możesz mieć także pewność, że pozwalając dziecku oglądać telewizję bez kontroli, wyrządzasz mu więcej krzywdy, niż czynisz dobrego.

Dlaczego? Włączenie odbiornika telewizyjnego można porównać do otwarcia na oścież drzwi lub okna do naszego domu. Czy otworzyłabyś drzwi i wyszła z mieszkania, zostawiając w nim samotnie swoje dziecko? Na pewno nie, bo wiesz, że byłoby to niebezpieczne. Przed czym możesz uchronisz malca, będąc przy nim, kiedy ogląda telewizję? 

Agresja. Nadpobudliwość, trudności z koncentracją. Telewizja to szybki potok obrazów, bombardowanie dźwiękiem, gigantyczna, ciągła stymulacja wzroku i słuchu. Wiele bajek, filmów, ich bohaterów i bohaterek, to nad wyraz energiczne, agresywne postaci, obcowanie z którymi nie jest dla naszych dzieci wskazane. Mało tego, badania psychologiczne dowiodły, że większość bajek emitowanych w telewizj w ogóle nie nadaje się do samodzielnego oglądania przez nasze dzieci. Kiedy kontrolujesz stale, co ogląda dziecko, łatwiej Ci zweryfikować, bo robisz to po prostu na bieżąco, co i jaki wpływ ma na jego emocje i zachowanie. Będziesz w stanie świadomie zdecydować, czy następnym razem możesz na jakiś czas swoją pociechę sam na sam z jakimiś bohaterami zostawić.

Znajdź czas na wybór mądrej bajki, bo to do Ciebie ten wybór należy, a nie do niedojrzałego emocjonalnie małego człowieka.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2014-11-18 21:24:01

re: Czy MAŁE DZIECKO powinno oglądać telewizję?

My w ogóle nie mamy telewizora i żyjemy:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz