Czy uczyć dziecko dzielenia się zabawkami?

To wcale nie jest łatwy temat i niełatwa odpowiedź. Z pozoru wydaje się, że trzeba umieć się dzielić i ćwiczyć tę umiejętność od najmłodszych lat. Po głębszym zastanowieniu dochodzi się do innych wniosków.

dziecko

Nie uczyć

Pewna mama pisze na forum internetowym: „(…) Taki przykład z życia... studiuję, mam mnóstwo notatek. Koleżankom i owszem - pożyczam, ale ludziom, których słabo znam (na kierunku jest 130 osób), notatek nie daję, bo skąd mam pewność, że wrócą? Myślę, że nie można zmuszać dziecka do dzielenia. Chyba bym wolała, żeby moja Mała nie dzieliła się swoimi rzeczami, niż żeby miała później oddawać wszystko innym dzieciom.”.

Prawda! Przecież my, dorośli, też nie dzielimy się swoimi telefonami komórkowymi, nie pożyczamy sobie samochodów i innych naszych zabawek i gadżetów. Dorośli dzielą rzeczy na osobiste i wspólne. Rodzicie dzielą się między sobą laptopem, aparatem fotograficznym czy autem, ale nie pożyczają tych rzeczy innym rodzicom. Zasada prosta, więc często rodzice, który uważają, że dziecka nie trzeba uczyć dzielenia się zabawkami mówią: „Nie oczekujmy pewnych zachowań od dzieci, których sami nie lubimy i nie wykonujemy” i „Od 18-latka, który dostał na urodziny samochód, nikt nie oczekuje, że odda kluczyki i pozwoli pojeździć przyjaciołom, dlaczego więc oczekujemy takich zachowań od dwulatka.”.

Dobrze jest, gdy dzieci potrafią się dzielić, ale jeśli nie chcą, nie warto ich zmuszać. Dlaczego? Tylko wolność wyboru wzmacnia zachowania prospołeczne.

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2015-09-12 22:42:36

re: Czy uczyć dziecko dzielenia się zabawkami?

porównywanie dzielenia się foremkami do dzielenia się autem mocno na wyrost. Z jednej strony autor pisze o dzieleniu się, z drugiej przytacza przykłady oddawania rzeczy (np. naklejki słonikowi). Jest różnica między pożyczeniem a oddaniem.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2015-05-23 11:51:53

re: Czy uczyć dziecko dzielenia się zabawkami?

Bardzo dobry artykuł, szczegolnie wzmianka o tym że my dorośli też nie wszystko pozyczamy. Sama mam kolekcję komiksów, których nie pożyczam nikomu bo to mój skarb. I wiem, że moje dziecko też będzie miało prawo do posiadania skarbów które będą tylko jego.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz