Czy wiesz, że sama mówisz dziecku, by cię nie słuchało?

Liczy się nie tylko to, co mówisz, ale i jak to robisz.

jak mówić do dziecka

Czy zastanawiałaś się kiedyś, czemu twoje dziecko "usilnie" nie stosuje się do tego, o co je prosisz? Masz wrażenie, że mówisz setki razy o to samo, a dziecko jakby było głuche? Najprawdopodobniej sama mówisz swojemu dziecku, by cię nie słuchało! Jak to możliwe? O to najczęściej popełniane błędy w komunikacji z dzieckiem:

1. Dajesz wybór

Często rodzice chcąc nauczyć dziecko uprzejmości, nie wydają jasnych poleceń, a zadają pytania np. Czy możesz posprzątać zabawki? W ten sposób dziecko nie otrzymuje jasnego komunikatu, że chcesz, by posprzątało, ale dajesz dziecku wybór, z którego z chęcią skorzysta. Jeśli "nie interesuje" cię zdanie dziecka, a oczekujesz wykonania danej czynności, powiedz o tym dziecku, np. Posprzątaj teraz swój pokój.

2. Tworzysz błędny obraz

Bardzo często rodzic uogólnia konstruując komunikat. Uogólnienie ma pokazać, że dana zasada tyczy się wszystkich, jednak nie jest jasnym przekazem do dziecka, co ma konkretnie zrobić. Tak więc zamiast Nie bujamy się na krześle powiedz Usiądź spokojnie, nogi zwisają z krzesła, a plecy są oparte o oparcie.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2016-10-10 15:40:49

re: Czy wiesz, że sama mówisz dziecku, by cię nie słuchało?

1) dajesz dziecku wybór. 10) nie dajesz dziecku wyboru. I bądź tu rodzicem ^^

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz