Dlaczego moje dziecko jest nieśmiałe?

Nieśmiałość, cecha pozornie niegroźna i nawet dobrze postrzegana, może stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju dziecka.

dziecko

Rodzicom, których dzieci mają problemy z nadpobudliwością lub agresją, może się wydawać, że mówimy tu o czymś zupełnie niegroźnym i naturalnym, wiele dzieci czuje się nieswojo w kontakcie z nowopoznanymi osobami, mogą mieć takie same problemy adaptacyjne w żłobku czy przedszkolu, jak wszystkie dzieci, a poza tym, jak są nieśmiałe, to raczej są grzeczne. Problem jednak jest dużo głębszy, gdyż nieśmiałe dziecko boryka się z negatywnymi emocjami, jak poczucie niższości i zazdrość. Nieśmiałość stanowi zagrożenie dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Cechy dziecka nieśmiałego

Nieśmiałość nie przeszkadza nikomu, dopóki dziecko nie zacznie chodzić do żłobka i przedszkola. Nieśmiałość powoduje wycofanie się dziecka z grupy, chłopcu lub dziewczynce może być trudno nawiązać relacje koleżeńskie z innymi dziećmi. Dziecko jest wystraszone, boi się odezwać. Malec jest małomówny, apatyczny, nie włącza się do rozmowy w towarzystwie, nie potrafi uzasadnić swojego zdania, może mieć problemy z komunikacją w ogóle, wybiera tylko spokojne i ciche zabawy, jego ruchy wydają się spowolnione.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz