Dlaczego moje dziecko nagle stało się niegrzeczne?

Bywa tak bardzo często, że nasze małe aniołki, ni stąd ni zowąd, zmieniają się w małe diabełki. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Udało nam się znaleźć co najmniej 7 potencjalnych powodów.

rodzice i dziecko

Dziecko rośnie, rozwija się i uczy interakcji ze światem. Najpierw wysyła nam sygnały takie jak płacz, potem krzyk, pojawia się też pierwsze "nie!" i bunt dwulatka, potem czterolatka, potem... To wszystko normalne. Dziecko może mieć swoje powody, by nagle okazać swoje niezadowolenie, zachować się niezgodnie z naszymi oczekiwaniami, wyrazić dyskomfort. Robi to jednak jeszcze w dość mało dyplomatyczny sposób, bo inaczej jeszcze nie potrafi. Chociaż, czy nam, dorosłym, czasami też to się przypadkiem nie zdarza?

W każdym razie, przyczyn tego, że dziecko nagle staje się niegrzeczne, może być co najmniej kilka, jak i rozwiązań takiej sytuacji. 

Potencjalna przyczyna #1: Maluszek czuje się chory

U dziecka rozwija się jakaś choroba, czuje się byle jak, ale nie rozumie sam, co się z nim dzieje, a nie umie jeszcze opisać tego słowami. Zmierz mu temperaturę, zajrzyj do gardła, może upewnij się, czy nie boli go ucho, a jak trzeba, pojedź z nim do lekarza. Rozwijająca się choroba może być przyczyną marudzenia, „niegrzeczności”, drażliwości u malca. Bądź wyrozumiała.

Potencjalna przyczyna #2: Zmęczenie

Przeholowaliście z godziną położenia dziecka spać dzień wcześniej? Opuściliście drzemkę w ciągu dnia? Miał sporo wrażeń i już nie wyrabia z emocji i zmęczenia? Daj mu pić, nie zmuszaj do jedzenia, jeśli nie ma ochoty jeść. Postaraj się go wyciszyć i szybciej niż zwykle ułożyć do snu, tuląc i czuwając przy nim, bo nic tak nie koi jak ciepło i dźwięk bijącego serca mamy.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz