Dlaczego nasze dzieci kłamią?

Z pewnością wolisz, droga Mamo, by Twoje dziecko mówiło Ci najsmutniejszą prawdę, aniżeli pięknie kłamało. Jednak kłamstwo jest nieodłączną częścią rozwoju młodego człowieka. Pomagamy Ci zrozumieć ten fenomen.

a

Kłamstwo jest niestety nieodłącznym elementem naszego życia. Każda z nas ma na sumieniu jakieś kłamstwo. Kłamiemy, bo chcemy coś osiągnąć, chcemy zrobić na kimś wrażenie, czasem chcemy uchronić kogoś przed cierpieniem. Mówienie nieprawdy kojarzone jest niejako z dorosłością, w końcu dojrzały człowiek jest bardziej świadomy, poznał pojęcie manipulacji, intencji. Jednak jak wiesz droga mamo i nasze dzieci kłamią. Maluchy wydają się nam niewinnymi istotkami jeszcze nieświadomymi a jednak także stosują to narzędzie. Dlaczego tak się dzieje i jak przejawia się kłamstwo dzieci z biegiem lat?

Ostatnio znajomi opowiedzieli nam anegdotę ze swojego życia. Ich 4-letni syn powiedział mamie, że tata zakłada jej biustonosze kiedy ta śpi. Oczywiście młoda mama skonfrontowała opowieść malca ze swoim mężem, wyszło rzecz jasna, że dziecko skłamało. Śmiali się z tej sytuacji, ale po chwili przyszedł moment niepewności. Znajomi rodzice zastanawiali się czy mają naciskać swoje dziecko, aby powiedziało prawdę, czy ich pociecha staje się patologicznym kłamcą? A z drugiej strony czy naciskając nie niszczą jakiejś rodzącej się kreatywności młodego człowieka. Historia ta stała się dla nas inspiracją i poszperałyśmy trochę w literaturze przedmiotu na temat kłamstw u dzieci. Postaramy się przedstawić psychologiczne aspekty kłamstw naszych pociech rok po roku.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz