Chcesz wziąć urlop na czas opieki nad dzieckiem? Sprawdź, na co możesz liczyć!

Ten przywilej dotyczy dzieci do 14 roku życia. Nie zapominaj o nim.

tata z synkiem

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownicy wychowujący dziecko w wieku do 14 lat mają prawo do otrzymania dodatkowych dwóch dni wolnych w roku niezależnie od indywidualnego wymiaru urlopu. Warunkiem ich otrzymania jest złożenie odpowiedniego oświadczenia, przy czym nie ma konieczności podawania przyczyn skorzystania z tego prawa.

Kto może skorzystać z takiego urlopu?

Urlop na opiekę nad dzieckiem przyznawany jest pracownikowi na podstawie złożonego przez niego oświadczenia, że zamierza on z niego skorzystać. Przysługuje tym pracownikom, którzy są rodzicami lub prawnymi opiekunami dziecka w wieku do 14 lat. Przywilej ten obowiązuje niezależnie od rodzaju umowy o pracę, ani wymiaru godzin zatrudnienia. Dwa dni wolne w roku na opiekę nad dzieckiem przysługują zarówno matce, jak i ojcu dziecka, jeśli oboje pracują. W tym przypadku jednak tylko jedno z nich może wykorzystać płatny urlop na opiekę nad dzieckiem, albo mogą oni podzielić się i np. wykorzystać po jednym dniu urlopu. Jeśli zatrudniony jest tylko jeden z opiekunów, również może on udać się na taki urlop. 

 

Liczba dzieci i terminy

Nawet jeśli masz więcej niż jedno dziecko w wieku do 14 lat, przysługują Ci tylko dwa płatne dni wolne od pracy w ciągu roku. W przeciwieństwie do urlopu wypoczynkowego, niewykorzystany urlop na opiekę nad dzieckiem nie przechodzi na kolejny rok, a przepada. Nie ma też sprecyzowanych przepisów dotyczących terminów wykorzystania takiego urlopu. Zależnie od potrzeb masz więc prawo wziąć dwa dni wolnego, albo wybrać pojedyncze dni. Jako pracownik musisz jednak złożyć wspomniane już oświadczenie i uzyskać zgodę pracodawcy na pozostanie w domu z dzieckiem. Co istotne – nie musi ono być chore, a Ty nie musisz uzasadniać swojej decyzji. Kiedy Twoje dziecko skończy 14 lat, tracisz prawo do tego urlopu.

 

Dni wolne przeliczone na godziny

Płatny urlop na opiekę nad dzieckiem zasadniczo przysługuje na dwa dni w ciągu roku. W 2016 roku weszły jednak w życie nowe przepisy. Na podstawie nowelizacji art. 188 Kodeksu pracy rodzice mogą wykorzystać je w wymiarze godzinowym, przy czym jest on proporcjonalny do wymiaru etatu. Jak to działa? Jeśli jesteś zatrudniony na cały etat, przysługują Ci dwa dni wolnego, albo 16 godzin. Przy zatrudnieniu na ¾ etatu przysługuje 12 godzin wolnego (¾ x 16 godzin), przy zatrudnieniu na ½ etatu – 8 godzin, itd. Składając pierwszy w danym roku wniosek o wykorzystanie urlopu na opiekę nad dzieckiem trzeba zaznaczyć, czy chcemy wziąć wolne w wymiarze dni czy godzin, przy czym decyzji tej nie można zmienić już do końca roku. Jednocześnie warto zaznaczyć, że nawet wybierając wymiar godzinowy, można jednorazowo wykorzystać 8 godzin urlopu, co właściwie oznacza jeden pełny dzień pracy. Nie ma też sprecyzowanych wytycznych co do tego, w ilu częściach taki urlop można wykorzystać. Oznacza to, że pracownik ma prawo wziąć jedną godzinę wolnego aż szesnaście razy. Zdecydowanie się na godzinowy wymiar wykorzystania urlopu na opiekę nad dzieckiem może więc być dobrym rozwiązaniem w przypadku tych osób, które wychowywanie dzieci łączą z pracą zawodową, i dla których duże znaczenie ma elastyczność.

 

Sprawdź, jak to działa w Twojej firmie

Szczegółowych informacji dotyczących urlopu na opiekę nad dzieckiem powinien udzielić pracodawca. Każda firma działa jednak nieco inaczej. Zdarza się, że w danym zakładzie pracy funkcjonują specjalne systemy elektronicznie służące do składania wniosków o wykorzystanie dni wolnych. Jeśli zamierzasz skorzystać z prawa do urlopu na dziecko, sprawdź czy wypełniając tego typu oświadczenie możesz też wypisać godzinowe rozliczenie urlopu – o ile chcesz skorzystać właśnie z takiego wariantu. Czasem konieczne jest wypełnienie dodatkowego formularza albo skontaktowanie się z odpowiedzialną za urlopy osobą z działu kadr. Zgodnie z prawem Twój pracodawca powinien wyrazić zgodę na wzięcie dni wolnych we wnioskowanym przez Ciebie terminie, chyba że Twoja nieobecność znacznie zakłóci organizację pracy w firmie.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz