Co robić, gdy podczas spaceru dziecko nagle zaczyna uciekać?

Jak poradzić sobie z maluchem, który bez opamiętania biegnie przed siebie?

dziecko na spacerze

Zrobiło się ciepło i od razu można zauważyć więcej mam z dziećmi na ulicach. Wiosna sprzyja bardziej swobodnemu puszczaniu dziecka, ale co zrobić, gdy maluch ucieka? Jak zadbać o bezpieczeństwo małego uciekiniera?

Są dzieci, które grzecznie chodzą za ręką lub obok mamy, ale i są dzieci, które chcą więcej niezależności, czasem zależy to od temperamentu malucha, a czasem przychodzi z wiekiem. Takie spacerowe ucieczki mogą być jedną z twarzy tzw. buntu dwulatka.

Co zrobić, gdy dziecko nagle się rozpędza i bez opamiętania wbiega na ulicę. Przede wszystkim warto zrozumieć motywację dziecka. Wielu rodziców od razu krzyczy i się wścieka, że dziecko uciekło. Zdezorientowany maluch nie ma zielonego pojęcia, o czym do niego się mówi, gdyż on… wcale nie uciekał.

Dzieci lubią, gdy wiele się dzieje, fascynuje je otaczający świat. Dziecko zmienia co chwile zdanie na temat tego, co che robić. Nierzadko to waśnie nowy "super" pomysł pcha dziecko przed siebie. Naturalnie malec swój plan wdraża w życie natychmiast i bez żadnego ostrzeżenia. Nowe umiejętności i sprawności, które odkrywa czasem po kilku miesiącach "więzienia" w kombinezonie czy wózku są trudne do opanowania przez rodziców. Co zrobić, gdy maluch zaczyna chadzać własnymi ścieżkami? Jeśli twój maluch ma dusze małego odkrywcy? Pozwól mu na to w takim stopniu, w jakim będzie tobie wygodnie, ale nie ograniczaj go zupełnie.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz