Czy chłopcy posiadający siostrę są szczęśliwsi?

Rodzeństwo płci żeńskiej zachęca do większej otwartości, nieskrępowanego mówienia o uczuciach, co sprzyja zdrowiu psychicznemu.

rodzeństwo

Wyniki analiz przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu De Montfont i Uniwersytetu Ulster dowodzą, że posiadanie siostry sprawia, iż czujemy się szczęśliwsi i jesteśmy bardziej optymistycznie nastawieni do świata.

Uczeni przebadali 571 młodych ludzi w wieku od 17 do 25 lat. Ochotnicy odpowiadali na pytania dotyczące ich życia od czasów dzieciństwa. Wypełniali kwestionariusze służące ocenie ich zdrowia psychicznego i nastawienia do świata. Okazało się, że osoby mające siostrę lub siostry wypadły lepiej niż pozostali.

- Mając siostrę jesteśmy bardziej otwarci w komunikacji, przez co nasze rodziny są spójniejsze wewnętrznie. Nieco inaczej jest z braćmi. Być może dla chłopców bardziej naturalne jest, by o uczuciach nie mówić. Ekspresja emocji ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia psychicznego, a dziewczęta mają tendencję do przerywania zbyt długo trwającej ciszy – wyjaśnia prof. Tony Cassidy, eksperymentator prowadzający badania.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz