Dziecko na spacerze i psy spuszczone ze smyczy. Czy (i jak?) reagować?

W większości miejsc zwierzęta mogą biegać wolno. Wielu rodziców ta informacja zatrważa. Czy wiemy, jak się zachowywać?

pies

Przepisy dotyczące spuszczania psa ze smyczy i bez kagańca są bardzo niejasne i nie wynika z nich ani to, że pies może biegać swobodnie, ani to, że nie może. Jedno jest pewne - pies musi znajdować się pod czyjąś kontrolą. Powszechnie przyjęło się jednak, że  w parkach psy mogą biegać swobodnie, o ile właściciele nad nimi panują. Dokładniej określają to przepisy prawa ustanawiane dla konkretnej miejscowości i miejsca - żeby mieć pewność, sprawdź jak jest w Twoim mieście!

Wiele matek truchleje na widok psa bez smyczy, bierze dziecko na ręce i już z daleka krzyczy, że pies ma w tej chwili iść na smycz, do budy, a najlepiej nie wychodzić z domu. To niedobre zachowanie.

Szczególna ostrożność

Podczas kontaktu z każdym psem należy zachować szczególną ostrożność i ograniczone zaufanie. Nigdy nie wiemy, jak zareaguje pies. Nie znaczy to jednak, że mamy wpadać w panikę. Pies dostrzeże agresję w histeryzującej matce i z pewnością tym bardziej się Wami zainteresuje. Zachowujmy się normalnie i obserwujmy psa i dziecko.

Psychika dziecka

Najważniejsze jest dla Ciebie Twoje dziecko. Jeśli wbijesz mu do głowy, że psy są groźne, niedobre, gryzą, zagryzają, szarpią i od tego ludzie leżą w szpitalu albo umierają, to nie zdziw się, że za  lat Twoje dziecko wylątuje na kozetce u psychologa. Tłumacz raczej, że usposobienie psa różni się od usposobienia człowieka i że nie zawsze jesteśmy w stanie odgadnąć, co pies sobie myśli. W miarę możliwości, jeśli pies biega wolno, podejdźcie raczej do właściciela i zapytajcie, czy możecie pogłaskać. Niech właściciel opowie dziecku o psie - będzie to cenna lekcja dla dziecka, a pies oswoi się z dzieckiem.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz