Jak zachęcić 8 latka do samodzielnego czytania dla przyjemności?

Twoje dziecko nie przepada za samodzielnym czytaniem? Sprawdź, co zrobić, aby to się zmieniło!

dziecko czyta

Wiadomo, że czasami trudno zachęcić dziecko do czytania. Dzieje się tak tym bardziej, że do ośmiolatków już dociera, że czasami zamiast czytać można obejrzeć. Jak pokonać pierwsze trudności w samodzielnej lekturze i przekonać siedmio-, ośmiolatka, że książki mogą być fajne? Oto kilka sprawdzonych rad, które pomogą Wam przezwyciężyć niechęć dziecka!

 

Po pierwsze: nie zmuszaj

Dziecko, które będzie zmuszane do czytania będzie odbierało to jako obowiązek, a to zupełnie nie o to chodzi. Jeśli dziecko będzie musiało czytać albo będzie miało obowiązek czytania codziennie wieczorem przez 20 minut to owszem, zacznie czytać i pewnie będzie to robić, ale niechętnie i być może szybko to porzuci.

Po drugie: czytajcie wspólnie

Dla dziecka to będzie zabawa, a nie konieczność. Maluch będzie zachwycony, jeśli będziecie zmieniać głos i czytać z podziałem na role. Jeśli będzie mógł wczuć się w poszczególnych bohaterów to będzie to nie tylko czytanie, lecz także wspaniała motywacja do tego. Poza tym spędzicie razem czas na zabawie, która dodatkowo rozwinie Twoje dziecko!

Po trzecie: idźcie do biblioteki

Biblioteki organizują spotkania autorskie, wspólne, głośnie czytanie bajek dla dzieci i mnóstwo innych atrakcji, które oswoją dziecko z czytaniem i pokażą, że to jest fajne. Po takiej wizycie warto zachęcić dziecko, aby nie wyszło do domu z pustymi rękoma

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz