Uzależnienie w prezencie od rodzica

Na Komunię, urodziny, czy pod choinkę serwujemy naszym dzieciom bardzo silny narkotyk...

dziecko

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę ESET, dzieci w Europie zaczynają korzystać z własnego smartfona już w wieku lat 9. Choć statystki są przerażające, to wina jest tylko i wyłącznie nasza. To my wyposażamy nasze pociechy w nowe technologie, często nie ustalając żadnych granic. Dziecko ma więc niemal nieograniczoną możliwość korzystania z aplikacji, gier i surfowania w sieci. W efekcie dzieci korzystają z tego typu rozrywek coraz wcześniej i coraz dłużej...

Badania amerykańskich naukowców pokazują, że typowy nastolatek spędza 9 godzin na czatowaniu, graniu i przeglądaniu mediów społecznościowych. Co gorsza, połowa nastolatków i ponad 25% rodziców uważa się za uzależnionych od mobilnych urządzeń elektronicznych. Ponad 70% nastolatków i prawie połowa rodziców czuje nieodpartą potrzebę natychmiastowego odpowiedzenia na SMS-a lub wiadomość na mediach społecznościowych. Ponad 40% dzieci i ponad 75% rodziców jest świadoma tego, że urządzenia takie zakłócają rozmowę z drugim człowiekiem i regularnie tego doświadcza. Badania pokazują, że już co trzeci nastolatek nie wyobraża sobie dnia bez komórki, a jej brak może budzić frustrację i niepokój. Wśród młodzieży zjawisko fonoholizmu nasila się.

Coraz więcej dzieci ma "telefon przyrośnięty do ręki," żyją pod presją bycia online, ciągle sprawdzają komórkę, by być na bieżąco, czytają wiadomości, posty i czują, że muszą od razu odpowiedzieć. To już o krok od uzależnienia i tzw. nomofobii. Cierpiący na nomofobię stawiają możliwość korzystania z urządzenia na pierwszym miejscu nawet przed możliwością zjedzenia posiłku czy spotkania ze znajomym w rzeczywistym świecie.

Dzieci, które może jeszcze nie są uzależnione, ale często korzystają z sieci także sa bardzo zagrożone. Jak zauważyli badacze, śpią krócej, mają niższą samoocenę, stany lekowe, a nawet objawy depresji.

Nomofobia wiele się nie różni od innych uzależnień. Charakterystyczna jest niezwykła dbałość o dostęp do uzależniającego środka. Warto wiedzieć, że w tym przypadku nie tyle chodzi o sam telefon, ile o lęk przed brakiem kontaktu z siecią. Choć rodzice zdają sobie sprawę, że zbyt częste korzystanie z urządzeń mobilnych może uzależniać (61%), jednak wielu z nas nie wie, jak ten dostęp dziecku ograniczać. Rodzice także nie zawsze zauważają niepokojące objawy, które mogą świadczyć o uzależnieniu.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz