Dziecko uzdolnione

Jak wspomagać jego rozwój?

dziecko

Każde dziecko rozwija się we własnym tempie i ma własne talenty. Nie musicie się obawiać - jeśli wasza pociecha nauczy się czegoś nieco później niż jej rówieśnicy, to może się okazać, że szybko nadrobi zaległości i jeszcze prześcignie swych kolegów w innych dziedzinach.

Jednakże, niekiedy zauważycie, że wasze dziecko wykazuje rozmaite talenty o wiele szybciej niż rówieśnicy, wówczas możecie podejrzewać, że macie do czynienia z tak zwanym uzdolnionym dzieckiem. Należy jednak pamiętać, że rzadko zdarza się, że dziecko wykazuje talent w kilku dziedzinach, dlatego nawet jeśli wasza pociecha jest bardzo uzdolniona artystycznie, nie znaczy, że będzie dobra z matematyki.

Powinnyście również pamiętać, że nie należy narzucać dziecku „talentów”, które waszym zdaniem powinno posiąść. Niestety częstym problemem jest to, że rodzice wykorzystują własne dzieci do realizacji swoich niespełnionych marzeń.

Sama definicja, kim jest uzdolnione dziecko, jest dość problematyczna. Niektórzy są zdania, że nie istnieje ktoś taki, jak uzdolnione dziecko lub wręcz przeciwnie, wszystkie dzieci są w jakimś stopniu uzdolnione. Nawet eksperci nie są w tej kwestii zgodni. Choć większość psychologów jest zdania, że tylko część populacji jest uzdolniona, to nie są zgodni odnośnie tego, jak rozpoznać uzdolnione dzieci.

Często niestety zdarza się też, że dziecko jest dosłownie wylewane z kąpielą i na przykład błędnie diagnozowane jako z ADHD i podobnymi zaburzeniami (tu łatwo jest dostrzec różnicę, gdyż uzdolnione dzieci cechują się tym, że są w stanie skupić się dłużej na jednej rzeczy, podczas gdy jedną z głównych przesłanek ADHD jest brak tej umiejętności).

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz