Pozwólmy dzieciom być dziećmi

W co powinno się bawić dziecko, by prawidłowo się rozwijać? Rzecz właśnie w tym, że słowo "powinno" nie ma tu racji bytu.

szczęśliwe dzieci

Czym są zabawki edukacyjne? Zgodnie z tym, co czytamy w kolorowych magazynach, zabawki edukacyjne są jedyne i słuszne. Tak samo jak edukacyjne książki, gry, bajki czy zalecane zabawy dla dzieci. Jeśli coś nie jest edukacyjne, znaczy, że jest do bani i w żaden sposób nie rozwija naszego dziecka. Efekt jest taki, że zdołowani rodzice zabierają maluchowi "odmóżdżające" kucyki i samochody w zamian wręczając edukacyjną układankę. Przestają czytać o Kubusiu Puchatku, bo z edukacyjnej książki dziecko przynajmniej się liczyć nauczy... Wnioskują, że jeśli dziecko po prostu się bawi, niczego się nie uczy. To duży błąd!

Najlepsze zabawy edukacyjne

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że każda, ale to każda zabawa może czegoś uczyć. Jeśli twój maluch godzinami mógłby się bawić w berka, to świetnie! W ten sposób ćwiczy kondycję i uczy się, że można złapać, ale też zostać złapanym. Uparcie układa przytulanki do snu? Cudownie! Dzięki temu zdobywa cenną umiejętnośc troszczenia się o innych, o ich potrzeby; być może w swojej zabawie naśladuje rodziców – super trening spostrzegawczości! Zresztą, nawet gdyby znalazła się jakaś zabawa, książka, gra czy bajka, która nie uczy absolutnie niczego, to czy poświęcenie na nią czasu jest czymś złym? Co w tym złego, że dziecko nie uczy się przez cały czas? Przeciez może robić coś tylko dlatego, że to lubi. Rola rodziców polega na tym, żeby maluch nie zajmował się niczym, co może okazać się dla niego niebezpieczne. Do niejednej zdwałoby się "bezużytecznej" rozrywki może przyłączyć się cała rodzina. Ba, może się świetnie bawić!

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz