Emerytury dla kobiet z czwórką dzieci

Program Mama plus przewiduje emerytury dla kobiet, które urodziły co najmniej czworo dzieci.

rodzina 2 plus 4

Według zapowiedzi premiera, niepracujące matki z przynajmniej czworgiem dzieci otrzymają prawa do emerytury minimalnej - obecnie 1029,80 zł.

Te mamy, które urodziły czworo lub więcej dzieci i nie pracowały dostatecznie długo, by przysługiwało im świadczenie emerytalne, otrzymają dofinansowanie.

- Z jednej strony cieszy, że rząd zwrócił uwagę na problem kobiet, które w swoim życiu dużo czasu poświęcają na pracę niepłatną, czyli opiekę nad dziećmi. One rzeczywiście mogą nie mieć w przyszłości prawa do minimalnej emerytury w obecnym systemie ze względu na niski staż pracy. Z drugiej jednak strony jest to kolejny składnik polityki wspierającej patriarchalny model rodziny, w którym kobieta nie pracuje zawodowo. Ten model jednak jest nie do utrzymania w przyszłości, między innymi ze względów ekonomicznych – mówi dr Anna Kurowska, ekspertka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Według spisu powszechnego z 2011 r., wśród rodzin z dziećmi zaledwie 3 proc. ma czwórkę lub więcej potomstwa. Dotyczy więc to niewielkie grupy kobiet.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz