Fantazja czy kłamstwo?

Jak reagować, gdy dziecko mija się z prawdą?

dziecko

Do piątego roku życia dzieci nie potrafią rozróżnić co jest prawdą, a co fantazją w ten sposób, jak robi to dorosły. Dziecko do tego wieku jest w stanie opowiadać niesamowite historie z wielkim przekonaniem i poczuciem, że tak było, a rodzice biorą to za kłamstwo. Tymczasem pamiętaj, że fantazja dziecka jest prawdziwa i niezwykle potrzebna w prawidłowym rozwoju.

Gdy maluch narozrabia w taki sposób, który rodzicowi może wydawać się złośliwy, maluch na pytanie - Co się stało? Odpowie - Nie wem - i wcale nie kłamie. Dzieci w tym wieku nie widzą różnicy między zachowaniem celowym, a przypadkowym.

Przed czwartym rokiem życia dzieci nie zastanawiają się nad swoimi działaniami dopóki efekt tych działań nie jest widoczny. Dziecko nie jest w stanie zobaczyć problemu, który widzą rodzice gdyż nie widzi związku między własnym czynem, a rezultatem swojego działania.

Pomóż dziecku integrować części ciała np. w sytuacji gdy dziecko nożyczkami pocięło swoje ubranie i twierdzi, że nie wie co się stało. Wytłumacz, że to ręka dziecka zrobiła i rączka nie wie  co może, a czego nie może robić. Dziecko powinno tej rączki pilnować. Jeśli rączka chce poćwiczyć wycinanki, powinna zrobić to na papierze, a nie na ubraniu.

 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz