Gdybym mogła cofnąć czas, to…?

Czas i doświadczenie często weryfikują nasze postępowanie i przychodzi refleksja, jeśli chodzi o podejście do dzieci i ich wychowanie. Czego, jako mamy, żałujemy z perspektywy czasu? Co zrobiłybyśmy inaczej, gdyby los dał nam drugą szansę?

mama i córka

Nowy Rok, podsumowania oraz postanowienia noworoczne wprawdzie już dawno poszły w zapomnienie, jednak rola matki ma to do siebie, że cały czas ma się na uwadze swoje podejście do malucha. Pragniemy wychować nasze dzieci jak najlepiej, chcemy, aby były szczęśliwe i dlatego raz na jakiś czas analizujemy własne metody wychowawcze. Podczas tych kontemplacji pojawia się pytanie: „gdybym mogła cofnąć czas, to…?”. No właśnie. Rozmawiając z innymi mamami, czytając różne blogi parentingowe, przygotowałyśmy dla Ciebie „listę żalów” najczęściej wymienianych przez doświadczone matki.

Zbyt mała aktywność podczas zabaw

Niejedna mama przyznaje, że jej dziecko lub dzieci oglądają telewizję, ale tym samym matki są zgodne co do tego, że nie zauważyły jakiś braków emocjonalnych u swoich pociech z tego powodu. Jednak rodzicielki twierdzą, że gdyby mogły móc zdecydować jeszcze raz, to ten czas przed telewizorem spędzałyby razem z dziećmi. Cudownie byłoby usiąść z dzieckiem na podłodze, zagryzać suszoną żurawinę czy bananowe chipsy i razem oglądać bajki. Podczas wspólnych bajkowych sesji może dojść do niesamowitych interakcji i może być naprawdę zabawnie. To samo tyczy się zabawy w chowanego. Znalazłyśmy ciekawą anegdotę. Pewna mama przyznała, że kazała swojej pociesze siebie szukać, podczas gdy schowała się… w wannie wraz z pianą i ulubioną lekturą! Teraz tego żałuje i twierdzi, że chciałaby grać w gry planszowe, układać puzzle, kolorować wraz ze swoim maluchem. Prócz świetnej zabawy dodatkowym plusem jest dalszy rozwój własny. W końcu dorosły mózg też potrzebuje ciągłej stymulacji i ćwiczenia pamięci.

Nasza rada: Dzieciństwo jest zabawą, dołącz do dziecka i baw się świetnie razem z nim. Przyjdzie dzień, kiedy Twoje dziecko nie będzie już chciało się z Tobą bawić.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz