Gmina płaci 500 zł matkom za urodzenie dziecka

Gmina w woj. lubelskim wprowadza nowe świadczenie za urodzenie dziecka. Przyznanie dodatku nie będzie uzależnione od sytuacji ekonomicznej ani liczby dzieci w rodzinie.

500 PLN

Gmina Tyszowce w województwie lubelskim próbuje zapełnić lukę programu 500 plus. Wygospodarowała pieniądze i jej radni zadecydowali, że samorząd będzie wypłacać jednorazowo 500 zł wszystkim matkom, które urodzą dziecko. Burmistrz Tyszowiec zapowiada, że to pierwszy, ale nie ostatni pomysł na zatrzymanie niekorzystnych tendencji demograficznych.

- Sposób ma zachęcić rodziców, aby chcieli mieć dzieci. Trzeba coś zrobić ze względu na ujemny przyrost naturalny, z którym nie tylko my musimy się zmierzyć. Z analiz ostatnich 10 lat wynika, że w 2010 r. urodziło się u nas 70 dzieci, a w 2017 r. już tylko 40, przy dwukrotnie większej liczbie zgonów. Te statystyki są wręcz  przerażające – wyjaśnia Mariusz Zając.

Nowe świadczenie jest wypłacane za dzieci urodzone od 1 stycznia tego roku i przysługuje rodzinom, które mieszkają w gminie Tyszowce, niezależnie od ich sytuacji materialnej oraz liczby dzieci.

W planach są kolejne zachęty, ale najpierw samorząd chce zobaczyć, jak w praktyce sprawdzi się obecne rozwiązanie.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz