10 tys. euro na wychowanie dziecka dla rodziców w Finlandii

Aby przeciwdziałać spadkowi liczby mieszkańców, gmina Miehikkälä w południowo-wschodniej Finlandii oferuje rodzicom dzieci urodzonych i wychowywanych na terenie gminy zachętę finansową w wysokości 10 tys. euro.

Finlandia dzieci

Finlandię zamieszkuje 5,5 mln osób, co daje wskaźnik 16 osób na kilometr kwadratowy. Dla porównania, w Polsce żyje nas ponad 38 mln, co daje wskaźnik 122 osoby na każdy kilometr kwadratowy powierzchni naszego kraju.

Na 10 tys. euro mogą liczyć fińscy rodzice tych dzieci, które urodziły się i które są wychowywane na terenie gminy. Co roku rodzina takiego malucha otrzymuje tysiąc euro, a pieniądze wypłacane są do momentu skończenia przez dziecko 10 lat.

To kolejne tego typu wsparcie w kraju reniferów. Wcześniej gmina położona przy granicy Finlandii z Rosją kusiła mieszkańców wypłatą 3 tys. euro za urodzenie dziecka.

Burmistrz wioski Miehikkälä Arto Ylönen przekonuje, że pieniądze zachęciły młodych ludzi do decydowania się na dziecko.

- Wątpię, aby co roku rodziło się tu tyle nowych dzieci bez tej finansowej zachęty - twierdzi.

Wioskę Miehikkälä zamieszkuje obecnie ok. 2 tys. osób. Od dwóch dekad liczba jej mieszkańców zmniejszała się, aż w końcu konieczne stało się zamknięcie jednej z trzech działających tu szkół.

Władze gminy rozważają podwyższenie finansowej zachęty. Chcą, aby w gminie rodziło się trzykrotnie więcej dzieci niż obecnie.

Za gminą Miehikkälä chcą pójść inne gminy na terenie kraju.

tw

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz