Gry komputerowe - od kiedy i na jak długo na to pozwalać?

Czy gry komputerowe naprawdę szkodzą? Czy naprawdę należy się ich wystrzegać?

gra

Gry komputerowe mogą być bardzo rozwijające albo mogą stanowić stratę czasu, która będzie pokutowała jeszcze przez wiele lat. Co więc z tym zrobić? Jak wybierać? Czy ograniczać dziecku czas przed komputerem?

Rodzicom trudno jest się odnaleźć w komputerowej rzeczywistości dzieci. Dotyczyło to naszych rodziców i dotyczy nas. To jest świat hermetyczny, do którego nie mamy wstępu, jeśli nie jesteśmy w pewnym wieku i na pewnym etapie, a nie jesteśmy w grupie towarzyskiej naszych dzieci.

Gry komputerowe - całe zło?

Gry komputerowe psują człowieka na wielu płaszczyznach. Jeśli chodzi o dziecko największym problemem wydaje się czas, który można poświęcić na naukę lub spędzanie czasu na dworze. Gry skupiają uwagę dziecka na jednym elemencie, dzieci odciągnięte od komputera są rozdrażnione. Jako rodzic nie masz nad tym kontroli - na początku masz, ale im dalej, tym gorzej, bo nie ma się co oszukiwać - trudno będzie Ci wejść w tą rzeczywistość.

Gry komputerowe - co można z nich wyciągnąć?

Przedde wszystkim trzeba pamiętać, że kompputer to nie mama, nie tata, nie dziadkowie i nie opiekunka. Komputer jest urządzeniem do pracy i do rozrywki, a to można połączyć. Dobra znajomość obsługi komputera to przecież cenna, niemal niezbędna, w dzisiejszych czasach umiejętność. Dlatego warto od początku uczyć dziecko mądrze z niego korzystać. Wybadaj, czy Twoje dziecko jest zwolennikiem strategii, gier edukacyjnych czy też lubi akcję. W każdym z przypadków dobieraj mądrze gry, jak pisaliśmy już o tym tutaj, według potrzeb dziecka i według jego wieku. Jeśli dziecko nie chce, to nie sadzaj go na siłę przed komputerem. Tak naprawdę gry komputerowe rozwijają wielopłaszczyznowo - ćwiczą refleks, koordynację, wprowadzają dziecko do magicznego świata, a często nawet uczą języków obcych. Wiele osób z pokolenia późnych lat 80. i wczesnych 90. zna dobrze angielski nie ze szkoły, lecz z programów bajkowych i gier komputerowych.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz