Ile kosztują żłobki w Warszawie i w innych miastach w Polsce?

Jesteś ciekawa opłat za żłobki w Warszawie i w innych miastach w Polsce? Będziesz zaskoczona!

żłobek

Żeby dziecko dostało się do państwowego żłobka, trzeba urodzić się pod szczęśliwą gwiazdą, osobiście znać połowę (co najmniej!) parlamentu, wziąć zapobiegawczo rozwód i stanąć w kolejce tuż po odebraniu numeru PESEL. Chodzą słuchy, że niektórym to się udaje. Niektórym, czyli nie wszystkim.

Ceny za żłobek państwowy kształtują się od 150 do 450 zł, w zależności od miasta i zajęć dodatkowych (274 zł - Kielce, 196 zł - Brzeg, 320 zł - Poznań).

Posiłki są zazwyczaj płatne poza czesnym - i tu rozbieżności są jeszcze większe, bo od 1,50 zł (w miejscowościach w woj. opolskim) do 20 zł (w Warszawie). J

Jak na tym tle wyglądają żłobki prywatne?

W żłobkach prywatnych ceny ustalane są przez właściciela lub dyrekcję. Ceny uzależnione są też od dotacji, które żłobek pobiera. Niektóre żłobki prywatne pobierają szereg dotacji na swoją działalność (czasami nawet 80%) i czasami zrównują się cenowo ze żłobkami państwowymi. Dzięki dofinansowaniom opłaty maleją i na żłobki prywatne może pozwolić sobie coraz więcej osób, np. tych, których dzieci nie dostały się do miejsc utworzonych przez gminy. 

Oto podstawowe informacje:

  • W większości żłobków prywatnych obowiązuje jednorazowe wpisowe. Opłata ta może wynosić od około 200 do nawet 800 zł (prawdopodobnie rekord w Warszawie).
  • Oprócz tego co miesiąc rodzice muszą płacić za opiekę i wyżywienie (często też są do wyboru pakiety wyżywienia).
  • W zależności od miasta ceny za żłobek prywatny bez dotacji zaczynają się od około 650 zł i mogą dochodzić do około 2500 zł.
  • Koszty po dofinansowaniu z programu „Maluch plus” potrafią znacząco spaść i w niektórych miejscach zrównać się z tymi, jakie zapłacilibyśmy w placówkach publicznych.
  • Większość żłobków prywatnych oferuje również elastyczne pakiety godzinowe, np. dla rodziców pracujących nieregularnie.
Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz