Jak działa mózg małego dziecka?

Wielu z nas lekceważy jedno bardzo ważne ćwiczenie, niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu malucha.

rozwój dziecka

Czy wiesz, że mózg dziecka w pierwszym roku jego życia powiększa się aż trzykrotnie? W tym czasie tworzą się miliony nowych komórek nerwowych, a także powstaje niezliczona ilość połączeń nerwowych. Aby te połączenia właściwie działały, niezbędny jest odpowiedni trening dla mózgu. Niezwykle ważne jest, by dziecko uczyło się nowych rzeczy i doświadczało nowych doznań. Nie chodzi jednak o naukę języków obcych, czy balet dla niemowląt, a o "zwykłą" zabawę.

Zwykła - niezwykła zabawa

Nie zapominaj, że dla małego dziecka wszytko jest nowe i może stymulować jego rozwój. Różne faktury, kształty i kolory są wszędzie, dlatego nie musisz wysilać się na wymyślanie skomplikowanych zabaw, czy szukanie zajęć dodatkowych dla maluszków. Ruch czy hałas to jest coś, co dzieci lubią najbardziej, a dodając do tego możliwość ubrudzenia się, ofiarujesz dziecku najlepszą szansę na prawidłowy rozwój.

Mniej więcej do trzeciego roku życia mózg rozwija się najintensywniej, więc w tym czasie należy dać maluchiowi  jak najwięcej okazji do odkrywania i doświadczania całym sobą otaczającego świata. Dzięki temu dziecko za pomocą wszystkich swoich zmysłów poznaje świat i panujące w nim schematy, doświadcza empirycznie, stawia hipotezy i eksperymentuje, porządkuje świat, zaczyna rozumieć otoczenie. I choć może ci się wydawać, że to, co dziecko robi, jest bez sensu, irytujące czy monotonne wiedz, że to jest niezbędny etap jego rozwoju. Dzięki temu, jako dorosły człowiek będzie lepiej rozumiał otaczającą go rzeczywistość, a także siebie i swoje możliwości.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz