Żłobek, niania, przedszkole, klub malucha... Jak jakość opieki wpływa na przyszłość dziecka?

Nawet naukowcy nie spodziewali się, jak bardzo jest to ważne w przypadku chłopców.

wychowanie

New York Times opublikował najnowsze badania Uniwersytetu Chicagowskiego. Jak się okazuje jakość opieki nad dzieckiem, a dokładniej opieka na wysokim poziomie, może mieć olbrzymi wpływ na sukces w życiu dorosłym. Naukowcy przeanalizowali dane z dwóch innych eksperymentów, które dotyczyły samotnych czarnoskórych matek, którym zagwarantowano darmową opiekę nad dziećmi w wieku od 8 tygodni do 5 lat pełnym wymiarze. Naukowcy odkryli, że dzieci, które uczestniczyły w tym programie, zarabiały więcej jako dorośli niż ich koledzy z grupy kontrolnej, którzy zostali z mamą w domu lub mieli opiekę na niższym poziomie.

James Heckman, który przewodził tym badaniom, powiedział w wywiadzie dla New York Times, że dzieci, którym gwarantuje się opiekę na wysokim poziomie, są bardziej zaangażowane w wykonywaną pracę, są aktywnymi uczestnikami życia społecznego, a także zdobywają lepsze wykształcenie i mają więcej umiejętności.

Co ciekawsze, korzyści z opieki na wysokim poziomie były znacznie bardziej widoczne wśród chłopców. W porównaniu z grupą kontrolną chłopcy, którzy uczestniczyli w programie, w wieku lat 30 zarabiali średnio o 19 800 dolarów rocznie więcej. W przypadku dziewczynek było to już tylko 2 500 dolarów rocznie, ale za to dziewczynki te miały do 30. roku życia o 2 lata edukacji więcej niż dziewczynki z grupy kontrolnej. Naukowcy odkryli także, że mężczyźni ci byli znacznie mniej narażeni na zażywanie narkotyków, aresztowania czy wysokie ciśnienie w porównaniu z grupą kontrolną.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz