Masz nieposłuszne i krnąbrne dziecko? Dowiedz się, co robisz źle!

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców jest sposób, w jaki wydają polecenia swoim maluchom.

Jak mówić, by dziecko słuchało

Wydajesz polecenie i nie uzyskujesz żadnej odpowiedzi. Następnie dziecko ignoruje cię i próbuje robić wszystko tylko nie to, czego od niego oczekujesz. W końcu tracisz cierpliwość i podnosisz głos, dziecko zaczyna płakać i krzyczeć... brzmi znajomo? W tę pułapkę wpada wielu rodziców. Podniesiony głos wzmacnia negatywne zachowanie dziecka i uczy malucha reagować tylko, gdy mama lub tata jest zły i podnoś głos. Na szczęście nie jesteś skazana na to błędne koło!

Rodzice, którzy mają nawyk wydawania poleceń w formie pytania są często sfrustrowani i zdezorientowani: Dlaczego dziecko nie słucha skoro prosze i mówię tyle razy? Droga mamo taka forma komunikatu jest może grzeczna, ale niezobowiązująca i daje dziecku wybór. Maluch, jeśli nie ma na cos ochoty, z pewnością zignoruje to, co sugerujesz, że powinien zrobić. Zamiast pytać, naucz się mówić czego oczekujesz.

Czy wiesz, że gdy dajemy wyraźne instrukcje, dzieci są bardziej skłonne do ich wykonywania. Tyczy się to wszelkich czynności, które oczekujemy od dziecka:

"Dziś wieczorem przeczytam dwie bajki, a potem powiem dobranoc i pójdziesz spać."

"Nadszedł czas, byś teraz posprzątał zabawki."

Słysząc takie komunikaty dzieci uczą sie lepiej reagować, gdyż wiedza, że są wobec nich konkretne oczekiwania, zgodnie z którymi mogą działać.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz