W jaki sposób dziecko odbiera komunikaty od rodzica? Naukowcy to zbadali

Okazuje się, że jest zupełnie inaczej, niż mogłoby nam się wydawać.

wychowanie

Rodzice i nauczyciele każdego dnia walczą z dziećmi. Bo jak inaczej nazwać nieustanne zwracanie uwagi, by dziecko zrobiło to lub tamto? Nowe badania pokazują, że dzieci nie można winić za to, że niesłuchają rodziców. Okazuje się, że to nie niechęć dziecka do słuchania dorosłych jest problemem, ale rzecz w tym, że dziecko nie jest po prostu tego w stanie zrobić. Dlaczego? Dzieje się tak, gdyż mózg dziecka działa inaczej niż mózg dorosłego i nie jest w stanie przyswoić informacji w ten sam sposób.

Naukowcy z Ohio State University przyjrzeli się dorosłym i dzieciom i ich umiejętności skupiania się na szczegółach. 69 uczestników podzielono grupę dorosłych - 35. osób i 34. dzieci 4- i 5- latków. Każda z grup dostała dokładnie to samo zadanie, najpierw wszyscy zostali poproszeni o obejrzenie serii obrazów o różnych kształtach i kolorach. Uczestnicy mieli się skupić na jednym konkretnym kształcie. Drugie zadanie dotyczyło szeregu rysunków przedstawiających zwierzęta. Ponownie uczestnicy zostali poproszeni o skupienie się na jednym aspekcie rysunku, w tym przypadku mieli odnaleźć X lub O na ciele zwierząt.

Dorośli okazali się znacznie lepsi podczas wykonywanych zadań, czyli byli w stanie lepiej się skupić na zmianach kształtu lub odnaleźć X lub O. Ale okazało się, że dzieci były bardziej spostrzegawcze w przypadku zmian, które miały miejsce, ale nikt nie prosił o skoncentrowanie się na nich, np. lepiej pamiętały, jaki dane zwierzę miało kształt ogona. Było to w stanie zrobić aż 77% dzieci, podczas gdy wśród dorosłych udało się to tylko 59%.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz