Jak możesz wesprzeć relacje Twojego MALUSZKA z jego rodzeństwem i rówieśnikami?

Porady psychologa.

rodzeństwo

Dziecko, dla prawidłowego rozwoju w różnych obszarach, potrzebuje wsparcia drugiej osoby, nie osiągnie np. pełnej samodzielności bez aktywnego wsparcia opiekuna. Niemniej jednak, dla rozwoju kompetencji społeczno-emocjonalnych, istotna jest obecność nie tylko osób dorosłych, lecz także rówieśników, w tym rodzeństwa.

Jak pokazują badania*, niemal wszystkie mamy zgadzają się, że rodzice mają największy wpływ na rozwój emocjonalny dziecka, natomiast mamy dzieci w wieku 3-6 miesięcy podkreślają częściej od innych znaczenie rodzeństwa (71%). Rodzeństwo niewątpliwie ma ogromny wpływ na rozwój umiejętności społeczno-emocjonalnych dziecka.

Obcujące ze sobą dzieci uczą się pomagania i wzajemnego wspierania się. Potrafią być dla siebie podporą w trudnych momentach życia rodzinnego. Rozwijają zdolność dzielenia się, współdziałania i lepiej rozumieją znaczenie wzajemności. Zaczynają dostrzegać i liczyć się z potrzebami innych, a ich własne egocentryczne pragnienia przestają być z czasem priorytetem. Będąc ze sobą blisko, konfrontują się z sytuacjami wywołującymi przeróżne emocje. W sytuacji konfliktu, przy adekwatnym wsparciu opiekunów, uczą się „pozytywnego” współzawodnictwa, rozwijają umiejętność dostosowywania się do zasad funkcjonowania w małej grupie oraz do niepisanych norm społecznych.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz