Jak nauczyć dziecko samodzielności?

Nie przytłaczaj dziecka odpowiedzialnością, a uwolnij je od absolutnej zależności od siebie. Jak to zrobić?

dzieci

Każdy definiuje rodzicielstwo i swoją rolę jako rodzica w odmienny sposób. Wynika to z indywidualnych doświadczeń każdego z nas, na które składają się nasze dzieciństwo, nasze rodzicielstwo oraz nasze wyobrażenia o jednym i o drugim.

Rozważając wszystko powyższe, ustaliłam swoją definicję, a może raczej powinność rodzicielstwa jako zapewnienie dziecku bezpieczeństwa, podczas gdy będzie się ono od nas oddalać. Nie chcę być matką utrzymującą swoje dziecko w zależności, ale również nie odpowiada mi rola matki wypychającej dziecko w świat. Zamiast tego, zdecydowałam, że będę asekurować moją córkę, by we własnym tempie oddalała się ode mnie i tworzyła swoją własną historię.

Łatwo zdecydować, trudniej powstrzymać się od wyręczania dziecka przy zapinaniu guzików, przy nalewaniu soku do szklanki, kiedy rozbryzguje się on w promieniu metra w każdą stronę, przy nauce historii do sprawdzianu, który już jutro… . Przykłady można mnożyć, a każdy z nas z łatwością przypomina sobie teraz momenty, w których pomógł dziecku. Pomógł czy utrzymał je w zależności od siebie?

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Yvonne
2017-08-18 15:20:24

Samodzilnosc

Ja znalazłam ciekawy artykuł o tym jak rodzice wpływają na samodzielność dziecka http://kidini.pl/jak-nauczyc-dziecko-samodzielnosci/ powinno go przecyztać wielu rodziców, bo pokazuje jakie sie najcześciej błędy popełnia

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz