Jak nauczyć dziecko szacunku do pracy?

Choć rodzic che wszystkiego, co najlepsze dla swojego dziecka, często ogranicza naukę odpowiedzialności, a bez tego nie można mówić o szacunku do pracy.

obowiązki dziecka

W dzisiejszych czasach pośpiech towarzyszy nam na każdym kroku i niestety często wkrada się w wychowanie dziecka. Jednak bez umiejętności zwolnienia, bez cierpliwości nie jesteś w stanie nauczyć dziecka wielu niezbędnych umiejętności. Ba, wręcz możesz maluchowi wyrządzić wielką krzywdę.

"Daj, zrobię lepiej,", "Mama zrobi szybciej"znasz to? Choć nie robisz tego w złej wierze, niestety nie w ten sposób sprawiasz, że dziecko dojrzewa w przekonaniu, że za nic nie odpowiada i nie uczy się przewidywać konsekwencji swoich czynów, a także nie szanuje pracy innych. Wyręczając dziecko, dajesz mu jasny komunikat, że od tego jesteś. A skoro ty myślisz za dziecko to i ty ponosisz konsekwencje. Ważne, by w wychowaniu odnaleźć balans i pomóc dziecku nauczyć się czym jest obowiązek, praca, odpowiedzialność i szacunek. Dzięki temu wychowasz człowieka zaradnego i niezależnego. Jak to zrobić?

Nie jest tajemnicą, że najlepsza metodą nauki jest ta przez zabawę. Już całkiem małe dzieci można zaangażować w pomaganie rodzicom w obowiązkach domowych. Zamiast sadzać malca przed telewizorem lub wyganiać do zabawek, zaplanuj więcej czasu i zaangażuj malucha do pomocy. Taka pomoc na początku będzie raczej utrudnieniem, ale warto ponieść ten trud. W ten sposób malec uczy się, czym jest praca, że są rzeczy, które się same nie robią, że wszyscy domownicy muszą na nie pracować, by było wszystkim dobrze i przyjmuje, że to bywa trudne, wymaga czasu, ale i jest konieczne. Choć na początku dziecko uzna to za zabawę, do której nie można zmuszać, ale warto zachęcać, to z czasem okaże się, że twój maluch nie tylko potrafi posprzątać, ale i nie dodaje ci pracy, bo potrafi uszanować twój trud.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz