Jak Niemcy wspierają macierzyństwo i rodzinę?

Zasady przyznawania świadczeń z tytułu macierzyństwa oraz świadczeń rodzinnych są ściśle określone w regulacjach krajowych państw członkowskich Unii Europejskiej.

ciąża euro

W Niemczech rodzice otrzymują w związku z narodzinami dziecka świadczenie macierzyńskie (Mutterschaftsgeld). Jest ono przyznawane w okresie sześciu tygodni przed porodem oraz ośmiu tygodni po narodzinach dziecka.

Następnie rodzice mogą wnioskować o Elterngeld, które jest świadczeniem pieniężnym przyznawanym w związku z koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem i przerwaniem pracy. Jest ono traktowane w Niemczech jak świadczenie rodzinne, a nie świadczenie z tytułu macierzyństwa.

Celem przyznania Elterngeld w Niemczech jest wyrównanie rodzicowi brakującego wynagrodzenia w związku z przerwaniem pracy z powodu narodzin dziecka. Rodzice mają do dyspozycji łącznie 14 miesięcy, przy czym jedno z nich powinno wykorzystać co najmniej dwa, a maksymalnie 12 miesięcy w ramach Elterngeld.

Rodzice mogą także skorzystać z możliwości ElterngeldPlus, które uwzględnia plany rodziców pracujących w niepełnym wymiarze podczas sprawowania opieki nad dzieckiem. Rodzice otrzymują wówczas maksymalnie połowę świadczenia, ale za to przez dwukrotnie dłuższy okres.

Wysokość świadczenia z tytułu Elterngeld jest ustalana w oparciu o wynagrodzenie netto, które osoba ubezpieczona otrzymywała przed narodzinami dziecka: od 65 do 100 proc. wynagrodzenia dla osób z niższymi zarobkami - minimalna wysokość świadczenia wynosi 300 euro, zaś maksymalna 1800 euro.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz