Czasem dziecko boi się za bardzo, jak mu pomóc? Sprawdź!

Kiedy bojaźń dziecka utrudnia mu funkcjonowanie warto sięgnąć po sprawdzone metody.

Jak sobie radzić z lękami?

Dzieci są różne. Jedne bardziej odważne, inne niczego i nikogo się nie boją, jeszcze inne są bardzo ostrożne i wstydliwe, ale i są takie, które boją się bardziej. Niepokój, który czują te dzieci, często utrudnia maluchom dobrą zabawę, a rodzicom normalne funkcjonowanie. Podpowiadamy jak sobie radzić z niepokojami malca i jak uczyć dziecko radzenia sobie w trudnych sytuacjach. O to kilka technik, wyprobuj różne i znajdź najlepsza dla twojego dziecka:

1. Napisz i wyrzuć. Następnym razem, gdy coś będzie dręczyć malucha, zapiszcie to na kartce lub narysujcie, następnie daj dziecku zgnieść kartkę i ją wyrzucić. Są badania, które udowodniły, że fizyczne wyrzucenie kartki, wielu osobom pomaga w pozbyciu się także myśli na określony temat.

2. Pamiętnik. Naukowcy z Harvardu odkryli, że pisanie przez 15 minut dziennie o swoich lękach paradoksalnie zmniejsza odczuwanie tych niepokojów przez resztę czasu. Załóżcie specjalny pamiętnik lub zeszyt do rysunków, gdzie maluch będzie mógł przelać swój strach.

3. "Pora na martwienie się". Wyznacz codziennie stałą porę 10-15 minut, gdy maluch może dać upust swoim niepokojom, gdy minie czas zamknijcie wszystkie te zmartwienia w pudełku i pożegnajcie się. Gdy malec zaczyna się czegoś obawiać przypomnij, że to nie jest właściwy czas i że musi poczekać na odpowiednią porę.

4. List do siebie. Gdy znowu pojawia się lęki, poproś dziecko, by napisało list do siebie pokazując współczucie lub podpowiadając jak sobie radzić obiektywnie z zaistniałą sytuacją.

5. Rozmowa z lękiem. Personifikacja zmartwień pomaga dzieciom sobie z nimi radzić. Można stworzyć lalkę, którą dziecko może nauczyć, dlaczego nie należy się martwić i bać.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz