Jak sobie radzić z małym uparciuchem?

Zbuntowany dwulatek, uparty czterolatek... można by tak wymieniać. Upór to cecha charakteru dająca się we znaki rodzicom bez względu na wiek dziecka. Im młodsze - tym trudniej negocjować.

dziecko

Kilkuletnie dzieci często bywają uparte. Czasem bywa tak, że upór jest częścią ich charakteru i rodzice po prostu muszą nauczyć się sobie z tym radzić. W pozostałych przypadkach jest to sposób na sprawdzenie, jak daleko dziecko może się posunąć oraz podkreślenie własnej niezależności. Ważne, by uczyć malucha innych sposobów na rozładowanie napięcia i złości. Żeby poradzić sobie z tym zadaniem, powinnaś uzbroić się w duże pokłady cierpliwości oraz empatii. Najważniejsze, by swoim opanowaniem dawać dobry przykład.

1. Odwróć jego uwagę

Rozpraszanie uwagi dziecka jest dobrym sposobem na to, by nie zauważyło lub po prostu zapomniało, że niektóre zachowania są mu z góry narzucone. Na przykład jeśli szykujecie się do podróży samochodem i wiesz, że możesz się spodziewać walki o siedzenie w foteliku, postaraj się, by już zawczasu zająć czymś jego uwagę.

2. Trzymaj w zanadrzu smakołyki lub zabawki

Zapobiegawczy rodzic zawsze tma w pogotowiu ulubione smakołyki lub zabawki dziecka w razie gdyby szybko trzeba było pomóc mu w zachowaniu spokoju. Upewnij się, że robisz to w odpowiednim momencie. Pokaż dziecku zabawkę i powiedz, że dostanie ją jak wsiądzie do samochodu. Jeśli pozwolisz sobie na chwilę słabości, podczas gdy Twoje dziecko będzie histeryzować, nie osiągniesz zamierzonych efektów. Postępuj jednak rozważnie – jeśli będziesz nadużywać tej metody, możesz rozpuścić malca pokazując mu, że ilekroć wpadnie w furię, dostanie to, czego chce.

3. Nie doprowadzaj do kłótni

To bardzo ważna zasada postępowania z upartym dzieckiem. Kiedy Twoje dziecko wpada w złość, pamiętaj by nie rozpoczynać kłótni. Lepiej porozmawiać z nim, gdy się uspokoi i będzie gotowy wysłuchać twoich argumentów. Obserwuj swoje dziecko, by z wyprzedzeniem wyczuwać momenty, w których może się zdenerwować. Być może dzięki temu uda ci się unikać konfliktowych sytuacji.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz