Jak sprawić, by dziecko przestało ciągnąć cię za włosy?

Jest kilka podstępnych sztuczek, dzięki którym odwrócisz uwagę niemowlaka i powoli nauczysz go, ciągnięcie za włosy powoduje ból.

dziecko ciągnie mamę za włosy

Niemowlęta posługują się rączkami i poczuciem dotyku, aby odkryć świat wokół nich. Niestety, kiedy uczą się chwytać rzeczy, stają się również mistrzami ciągnięcia za włosy. Dlaczego? Włosy rodziców są dla dziecka miękkie w dotyku i bardzo ciekawe, poza tym są w zasięgu ręki. Niemowlęta często chwytają kosmyki włosów mamy, zwijają je w dłoni i próbują włożyć je do buzi. Traktują je jak nową zabawkę. Choć może być to tylko niewinna ciekawość dziecka, wystarczy  twój  jeden krzyk, aby pociąganie włosów stało się zabawną grą opartą na przyczynie i skutku. Co zrobić, by dziecko przestało ciągnąć cię za włosy?

Przygotuj dobrą alternatywę

Najprostszym sposobem jest zabranie włosów z dłoni i buzi dziecka i podanie do rączek bezpiecznej zabawki, np. pluszowego misia lub gumowego gryzka. Niemowlaki najczęściej chwytają za włosy mamy lub taty w czasie zmieniania pieluszki lub ubierania, warto mieć w pobliżu zabawkę, którą podaje się dziecku tylko w czasie wykonywania czynności pielęgnacyjnych.

Zachowaj spokój

Zazwyczaj krzyk i frustracja to pierwsza reakcja na pociągnięcie za włosy, jednak złość tu nie pomoże. Maluch naprawdę nie wie, że robi źle i nie rozumie twojej nagłej zmiany nastroju. Zachowaj spokój i powiedz stanowcze „nie”. Twój krzyk może wydać się zabawny dla dziecka, niemowlę szybko uczy się, że gdy pociągnie za włosy, mama wyda z siebie taki dziwny dźwięk. Maluch będzie to robił, żeby usłyszeć, jak krzyczysz, zabawa podoba mu się zwłaszcza wtedy, kiedy sam się przy tym śmieje.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz