Rozwiń swoją wyobraźnię i pomóż ją rozwijać Twojemu Maluchowi!

Znamy na to prosty sposób.

mama czyta

Dzieci są ciekawe świata. Chcą go odkrywać na własną rękę, poznawać, smakować a naszym zadaniem jest stać z boku i odpowiadać na pytania. Oraz zapewnić Maluchowi bezpieczną przestrzeń do zabawy. To taki nasz rodzicielski obowiązek.

Zobacz też: Jedyna książka o wychowaniu, którą powinien przeczytać każdy rodzic

Prawda jest taka, że w codziennym biegu bardzo łatwo zgubić to, co tak naprawdę ważne. Nie mamy czasu albo pomysłów by wspierać rozwój wyobraźni naszego dziecka. A to przecież bardzo ważna sprawa. Od tego zależy jego przyszłość, normalny rozwój i tak naprawdę jego dobro. Na szczęście jest wiele poradników, które pomogą nam stać się kreatywnymi i wspierającymi rodzicami. Wśród nich jest książka Remple Grandin pt. "Rozwiń swoją wyobraźnię".

Jest to znakomity poradnik młodego innowatora, w którym autorka nie tylko przedstawia i wyjaśnia podstawy naukowe wielu wynalazków i patentów (ilustrując je anegdotami, ciekawostkami i zabawnymi historiami z życia wynalazców, jak również reprodukcjami wniosków patentowych), ale także zachęca do działania. Nie ma bowiem – jej zdaniem – lepszej metody uruchomienia tkwiących w każdym z nas pokładów kreatywności niż… ciekawe zajęcia praktyczne! W 25 prostych projektach do samodzielnego wykonania autorka pokazuje, jak stworzyć rozmaite rzeczy, których działanie opiera się na omawianych przez nią zasadach. 

Temple Grandin zachęcając do zabawy, prostego majsterkowania i wykonywania eksperymentów pokazuje, jak rodzą się pomysły i co stoi u podstaw innowacji. Ponieważ sama jest wynalazczynią i autorką wielu patentów, jej perspektywa staje się dla czytelnika niezwykle cenna. Tym cenniejsza, że jako osoba ze spektrum autyzmu Grandin w swoich badaniach sporo miejsca poświęca myśleniu obrazami – typowemu dla osób z zaburzeniami autystycznymi. Skorzystanie z metody myślenia obrazami bardzo wiele wnosi do wszystkich procesów twórczych i nierzadko sprawia, że w końcu wpadamy na pomysł lub doprowadzamy do rozwiązania jakiegoś konstrukcyjnego czy koncepcyjnego problemu. 

Polecamy: Jajko - czy nadaje się tylko na śniadanie?

Ale książka „Rozwiń swoją wyobraźnię” ma także bardziej ogólny wydźwięk. Dzięki niej przekonamy się, że istnieje wiele odmiennych sposobów patrzenia na świat, rozmaitych perspektyw i różnorodnych podejść do tego samego zagadnienia. Pisząc lekkim piórem i okraszając swoją narrację humorem, Temple Grandin wyraźnie sugeruje, że nie ma jednej słusznej metody innowacyjnego i kreatywnego działania, choć istnieje jedna wspólna, łącząca je wszystkie rzecz: jest nią dociekliwy i otwarty umysł.

 

Redakcja

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz