Jak wychować lidera?

Przede wszystkim przestań szkodzić dziecku! Oto 7 rodzicielskich zachowań, którymi hamujesz u malucha jego przywódcze zapędy.

wychowanie

Każdy rodzic chce, by jego dziecko w przyszłości było pewne siebie i odnosiło sukcesy. Jednak często wielokrotnie odwodzimy nasze dzieci od możliwości zostania liderem w przyszłości. Jak to możliwe? Nadmierna obawa, ochrona, wyręczanie i ostrzeganie dziecka hamują jego naturalne przywódcze zapędy. Wychowujemy ludzi, którzy nie chcą podejmować ryzyka i zbyt dużo walczyć, a w przyszłości rzadko będą chcieli wychodzić poza swoja strefę komfortu i walczyć o coś więcej.

Sprawdź, co sprawia, że wychowujesz niezdecydowanego małego człowieka. Popełniając takie błędy, nigdy nie wychowasz lidera:

1. "Nie biegaj, bo upadniesz"

Świat, w którym żyjemy, jest pełen zagrożeń, a także ostrzeżeń, które mają nas wszystkich ustrzec przed nimi. Jednak każdego z nas czy w życiu osobistym, czy zawodowym czekają porażki, strata, odrzucenie i inne "złe" rzeczy. Rodzice często próbują chronić przed takimi emocjami swoje pociechy, gdyż boją się, że sobie z nimi nie poradzą. Dziecko trzymane z dala od kłopotów i nadmiernie chronione z czasem przestaje podejmować próby i ryzykować. Jeśli pozwolisz dziecku na podejmowanie ryzyka i naukę na własnych błędach, a także znajdowanie własnych metod, przełoży się to nie tylko na fajną zabawę, ale i na umiejętność podejmowania samodzielnych decyzji w przyszłości. Czasem dziecko musi upaść i zedrzeć kolano, by umieć w przyszłości stawiać czoła przeciwnościom. Co ciekawsze usuwanie zagrożeń i wyręczanie malca wpływa także na niską samoocenę dziecka, które zaczyna uważać, że nic nie robi samo dobrze. Wyręczanie dziecka może dać także skrajnie przeciwny efekt i doprowadzić do tego, że w przyszłości będzie bardzo aroganckie. Pamiętaj, całe życie nie będziesz dziecka chronić.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz