Jak zadbać o poczucie własnej wartości u dziecka? To proste!

Mów, słuchaj i zrozum.

wychowanie

Każdy z nas rodziców poszukuje metod, by właściwie komunikować się z dzieckiem. Chcemy, by dziecko słuchało, co się do niego mówi, wykonywało polecenia, ale i jednocześnie zależy nam na tym, by maluch nie zatracił swojego poczucia wartości. Często niestety trudno znaleźć złoty środek. Z pomocą przychodzi Petra Krantz Lindgren, która twierdzi, że wystarczy mówić, słuchać i zrozumieć dziecko...

Jak zadbać o poczucie własnej wartości u małego dziecka, by jednocześnie nie wychować małego narcyza? Jak mówić, by nie łamać charakteru dziecka? Lindgren nie podaje gotowych rozwiań, ale pokazuje jak uważność i rozwaga, mówienie, słuchanie i zrozumienie w prosty sposób mogą nam pomóc.

Na początku warto zwrócić uwagę na to, jak mówimy do dziecka. Często, gdy tylko maluch zaczyna marudzić, mówić "nie" lub "nie chcę" od razu wytaczamy ciężkie działa i strzelamy do dziecka na oślep: "musisz", "masz", "nie wolno", "nie możesz" i "nie zdążysz". Część rodziców twierdzi, że takie słowa podnoszą wagę ich "prośby". Jednak w ten sposób pokazujemy, kto tu rządzi, zdobywamy przewagę podczas negocjacji i narzucamy swoją wolę. Szwedzka psycholog zapewnia, że wystarczy polegać na tym, że własne potrzeby dziecka czy rodziców będą wystarczająco wartościowe, by dziecko zaczeło działać. Dlaczego? To proste! Przecież dla dziecka znacznie ważniejsze jest to, co jest ważne dla rodziców, a nie ogólne twierdzenia.

Kolejny krok to akceptacja odmowy. Rodzice różnie odbierają "nie" z ust dziecka, przede wszystkim należy spojrzeć na malucha jako na małego człowieka, który ma swoje pragnienia i potrzeby. My jako dorośli poruszamy się w po tym, co wypada, a co nie, co trzeba. Dla malucha wszytko jest znacznie prostsze, jeśli ma inne potrzby mówi wprost, że nie zrobi tego co my chcemy. Oczywiście nie chodzi o porzucenie własnej potrzeby i "uleganie" dziecku, ale o gotowość wysłuchania i zrozumienia potrzeby dziecka.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz