Jak zrozumieć niegrzeczne dziecko?

Rodzice często postrzegają złe zachowania dzieci, przez pryzmat samych siebie. A to błąd!

wychowanie dziecka

Wielu rodziców popełnia ten błąd i każdą sytuację interpretuje ze swojego punktu widzenia - punktu widzenia człowieka dorosłego z bagażem doświadczeń. Jak wiadomo punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia, dlatego warto czasem spojrzeć na świat oczami dziecka. I istotny jest nie tylko wzrost maluszka, ale i jego wiek. Dzieci nie mają poczucia czasu i są ciekawe świata, więc wszystkie pomysły, na które wpadają, próbują realizować w tej samej chwili. Ty myślisz racjonalnie, logicznie i chronologicznie, a twoje dziecko nie. Postrzeganie świata oczami dziecka może być ciekawym doświadczeniem, ale i drogą do zrozumienia wielu zachowań i znajdowania odpowiednich rozwiązań.

Często odruchowa reakcja na "niewłaściwe" zachowanie dziecka opiera się na kontroli, karze i dominacji na nie na próbie wyeliminowania problemu. Są też rodzice, którzy się poddają i załamują ręce. Istnieje jednak lepszy sposób interakcji z dzieckiem, który da dziecku poczucie bezpieczeństwa. 

Co ciekawsze jesteś w stanie być zauroczona dzieckiem, wpierać go we wzlotach i upadkach czy paradoksalnych zachowaniach bez utraty autorytetu. Ty poczujesz się spokojniejsza i bardziej kompetentna, a twój maluch będzie miał szansę rozwijać swoja determinację, która mu się na pewno przyda w życiu. Jak ujrzeć świat oczami dziecka? O to pięć kroków:

Krok 1: Zostań blisko, nawet jeśli to trudne

Twój maluch potrzebuje ciebie i nigdy o tym nie zapominaj. Nawet jeśli maluch wchodzi w czas samodzielności i odpycha rodzica, nadal potrzebuje bliskości. Potrzebuje wsparcia, gdy dzieje się coś złego, gdy jest złe czy pobudzone. Rodzic jest najważniejszą i największą stałą w życiu każdego człowieka. Dzieci potrzebują konkretnych oznak miłości, troski i próby zrozumienia. Nie oznacza to jednak nieustannego ustępowania. Chodzi akceptację dziecka takim, jakie jest. Czy maluch daje nam powody do dumy, czy wstydu musi wiedzieć, że jest kochane.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz