Katowice proponują dofinansowanie do niani

Niosąc tym samym wsparcie wszystkim pracującym rodzicom.

niemowlę

Miasto Katowice próbując wyjść naprzeciw młodym rodzicom, którzy chcą wrócić do pracy, proponuje alternatywną formę opieki w postaci dofinansowania do wynagrodzenia dla niani.  

"Jesteśmy miastem przyjaznym rodzinom. Wiemy, że nie każdy ma komfort pozostawienia małych dzieci u dziadków. By wspierać młodych rodziców i umożliwiać im powrót do pracy tworzymy nowe miejsca w żłobkach i przedszkolach, a także staramy się ograniczać opłaty, które ponoszą rodzice. Dodatkowo zapewniamy wsparcie w postaci refundacji kosztów wynagrodzenia niani do 1800 zł "– mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Miasto Katowice zapewnia wsparcie w postaci refundacji kosztów wynagrodzenia niani do 1 800 zł, przez okres 10 miesięcy, jednakże nie dłużej niż do 30 kwietnia 2019 r., przy podpisaniu umowy z nianią na pełen etat, na okres co najmniej 12 miesięcy. Dodatkowo, zatrudnienie niani musi zostać zgłoszone do ZUS-u i Urzędu Skarbowego.  

"W ramach projektu finansowanego ze środków unijnych pn. ,,Żłobek szansą na rozwój dziecka  i aktywność zawodową rodziców- etap II" rodzice będą mogli otrzymać dofinansowanie do zatrudnienia niani. Projekt skierowany jest do rodziców pracujących, wychowujących dzieci do lat 3, które nie zostały objęte inną formą opieki tj. żłobek, opiekun dzienny, klub dziecięcy "– dodaje Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej. 

Mając świadomość, że w ostatnich latach dynamicznie zwiększa się liczba miejsc w żłobkach publicznych, miasto co jakiś czas tworzy nowe. W tym roku łącznie jest ich już 891.

Dodatkowo, od 1 marca obowiązują nowe kryteria przy naborze do oddziałów żłobka miejskiego. Rodzice, którzy odprowadzają podatki w Katowicach, dostają dodatkowe 50 punktów na dziecko. W ten sposób miasto zyskuje środki na budowę nowych placów zabaw, rewitalizację skwerów osiedlowych lub inne, równie ważne inwerstycje oraz zachęca do meldunku w Katowicach.

Miasto Katowice dofinansowuje również pobyt dzieci w żłobkach niepublicznych. W zeszłym miesiącu zwiększono wysokość dotacji do 600 zł miesięcznie. Obecnie za pobyt w dziecka w żłobku niepublicznym rodzice ponoszą opłatę w wysokości 300 zł miesięcznie.

 

AK

Źródło: katowice.eu

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz