Chrzestni – kim są i jaka jest ich rola?

Najbliższe wujostwo? Najlepsi przyjaciele rodziców? Rodzeństwo? A może ktoś, komu nie jest obojętny los naszego dziecka?

rodzice chrzestni

Często się zdarza, że rola chrzestnych ogranicza się do uczestnictwa w uroczystości chrztu, I Komunii i ślubu. Są to często jedyne okazje do rozmowy, spotkania… no i oczywiście dużych prezentów. Najlepiej tych mieszczących się w kopercie. Ale czy tak musi być? Niekoniecznie.

Kto może być chrzestnym?

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego chrzestny musi mieć ukończone 16 lat, być katolikiem i przyjąć sakrament bierzmowania oraz ma „prowadzić życie zgodne z wiarą”.

Wybór

Wyboru chrzestnych dokonują rodzice. Dobrze zatem, żeby była to osoba, którą znamy od dłuższego czasu i na której możemy polegać. W tej grupie najczęściej mieści się rodzeństwo, najbliższe kuzynostwo i przyjaciele. Ryzykowne jest proszenie kogoś, kogo znamy zaledwie od kilku miesięcy. Pamiętajcie, że chrzestnych – tak samo jak rodziców – ma się na całe życie.

Przy dokonywaniu wyboru właściwej osoby warto też zwrócić uwagę na miejsce zamieszkania chrzestnych. Czy ze względów komunikacyjnych będzie możliwe spotkać się choćby raz na pół roku? Jeśli nie, to lepiej poszukać innego kandydata. W końcu po co chrzestny jedynie na papierze?

I w końcu najważniejsza rzecz. Nie każdy nadaje się na chrzestnego. Dlatego zastanówcie się, czy Wasz kandydat jest osobą sprawdzoną, godną zaufania i czy spełnia kanoniczne wymagania. Między nim a dzieckiem tworzy się szczególna więź. Ojciec chrzestny i matka chrzestna stają się autorytetami. Warto więc, żeby nasze pociechy miały dobre wzorce.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz