Kształtowanie pewności siebie u dziecka

Rozmawiaj z dzieckiem, wspieraj je i nie szczędź mu pochwał.

dziecko

Poczucie pewności siebie, poczucie własnej wartości, kształtują się dzieciństwie. Jako dorośli ludzie, wiemy, że te cechy bardzo pomagają zmierzyć się z wieloma życiowymi sytuacjami. Jak dbać o rozwój zdrowej pewności siebie u naszego dziecka?

Zadania dla rodziców: motywacja

Podstawy pewności siebie kształtowane są do 5-6 roku życia, kiedy to nasz syn czy córka przebywają najwięcej z rodzicami. Testem sprawdzającym ich poczucie własnej wartości są zajęcia w szkole i w przedszkolu, które dają dziecku sporą dawkę stresu, trzeba samemu poradzić sobie w nowej rzeczywistości.

Każdego dnia powinnyśmy chwalić nasze dziecko za najmniejsze osiągnięcia: że zjadło obiad, sprzątnęło po sobie zabawki, pięknie wykonało jakąś plastyczną pracę lub samo zasznurowało sobie buty.

Częstym błędem rodziców jest zmuszanie dziecka do wykonania jakiejś czynności, narzucanie mu obowiązku. Za każdym razem powinnyśmy motywować dziecko, zamiast mówić „musisz po sobie posprzątać”, i wyjść z pokoju, powiedz, „jak już pozbieramy zabawki z podłogi, to zobaczysz, że będziesz miał dużo miejsca do jazdy na rowerku” i pomóż w sprzątaniu, z czasem dziecko nauczy się sprzątania po sobie i będzie to robiło chętniej, gdyż zobaczy w tym cel.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz